MAKALE — 28 Şubat 2021 at 17:37

ŞUBAT SOĞUĞU!

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu

ŞUBAT SOĞUĞU

Şubat ayında finansal varlıkların performansını ikiye ayırmak daha doğru olur. Şubat ayının ilk haftasında küresel risk iştahının yüksek olduğunu ve hisse senedi piyasalarında yükselişlerin azalan bir ivme ile de olsa sürdüğünü gördük. Ayın ikinci yarısında ise piyasalarda momentumun giderek azaldığını ve risk iştahının törpülendiğini izledik. Bunda TL varlıklarda dahil.

Borsa İstanbul Şubat ayı ilk yarısında %7 gibi bir yükseliş gösterirken, ikinci yarısında bütün kayıplarını geri vererek negatif bölgeye geçti. Dolar kuru ise 6.90 seviyesini görmesinin ardından ay sonuna doğru 7.48 seviyesini gördü. Başka deyişle Şubat ayı bir yarısı yaz diğer yarısı kış şeklinde geçti diyebiliriz.

Bu dalgalanmada ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselişi etkili oldu. %1.15 seviyesinde olan 10 yıllık tahvil faizleri %1.60 seviyesine kadar çıkarak türbülans yarattı. Bunda ekonomik verilerin güçlü gelmesinin piyasalarda yarattığı enflasyon beklentisi etkili oldu. Fed Başkanı Powell ekonomik hedeflerin çok uzağında olduklarını belirtmesine rağmen ve tahvil alımlarının devam edeceğini söylemesine rağmen piyasa fazla umursamadı ve enflasyon beklentilerini yansıtmaya devam etti. Faizlerin %1.50 seviyesine gelmesi hisse piyasalarını rahatsız etmeye başladı ve küresel piyasalarda özellikle hisse senetlerinde hava bozulmaya başladı.

Diğer yandan Gelişmekte Olan Ülkelerden çıkışlar yaşandığını izliyoruz. Bu durum GOÜ para birimlerinin ABD doları karşısında değer kaybetmesine neden oldu. Bu kervana TL’de katıldı ve dolar kuru neredeyse 4 ayda elde ettiği getirilerin yarısını iki günde geri verdi. Mevcut türbülans ne kadar sürecek bilemiyoruz ancak dolar kurunda 50 günlük ortalama olan 7.30 seviyesinin üzerinde seyirler korunmaya devam ederse yukarı eğilim güçlenebilir. Borsa endeksinde 1500 seviyesinin üzerine tekrar yerleşme olmadıkça aşağı yönlü baskı sürebilir ve 1400 seviyelerini görebiliriz.

Ancak bu türbülansın kalıcı olmasını beklemiyoruz. Mart ayının ikinci yarısından itibaren piyasaların toparlanması beklentilerimiz arasında bulunuyor.