Genel — 2 Mayıs 2021 at 15:40

DEDEMAN HOTELS & RESORTS INTERNATIONAL YÖNETİM KURULU BAŞKANI BANU DEDEMAN: “2021 DOLULUK HEDEFİMİZ YÜZDE 55”

DEDEMAN HOTELS & RESORTS INTERNATIONAL YÖNETİM KURULU BAŞKANI BANU DEDEMAN

2021 DOLULUK HEDEFİMİZ YÜZDE 55!

Doluluk ortalamalarının 2020 yılında yüzde 45 olarak gerçekleştiğini dile getiren Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman,  marka güvenilirliği, pandemi önlemlerinin kuvvetli olması ve 2021’in ilk aylarında aldıkları satış aksiyonları ile birlikte 2021 yılı için ortalama doluluk hedeflerinin yüzde 55 olduğunu söyledi.

Pandemi sürecinde en olumsuz etkilenen sektörlerden birisi de hiç kuşkusuz turizm sektörü. Sektörde 50 yılı aşkın süredir güvenilir bir marka olmayı sürdüren Dedeman Otelleri marka gücü ve teknolojiye uyumlu hizmet altyapısı ile 2020 yılını başarılı kapatan turizm kuruluşlarımızdan birisi oldu. Bu zorlu süreçte yaptıkları çalışmaları ve 2021 hedeflerini Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Banu Dedeman ile konuştuk. 

Pandemi sürecini bugüne kadar nasıl yönettiniz? Otellerinizde ne tür önlemler uygulamaktasınız?

Dedeman olarak bünyemizde oluşturduğumuz özel kurul tarafından tüm süreçleri çok hızlı şekilde tanımladık. Bu çalışmalar sonucu aldığımız tüm önlemleri “Güvende Kal” manifestomuzda bir araya getirdik. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve ilgili sektör sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmaları da takip ederek tüm genelge, talimat ve önerileri eksiksiz olarak uygulamaya aldık, üzerinde çalışmalar hayata geçirdik. Otel çalışanlarımıza hijyen, dezenfeksiyon ve sosyal mesafe gibi tüm çalışmaları içeren eğitimler verdik. Her koşulda, herkes için sağlıklı ve güvenli bir konaklama deneyimi taahhüt ederek, tüm misafirlerimizin mutlak bir güven duygusuyla otellerimize gelecekleri ve kendilerini evlerinde gibi güvende hissedecekleri bir adres olmayı hedefledik, bunu da başarı ile hayata geçirdik.

Pandeminin ilk gününden itibaren “Güvende Kal” manifestomuzda yer alan tüm önlemler ile önceliğimiz; temassız hizmet anlayışı oldu. Misafirlerimizin otellere girişinden itibaren temassız hizmet anlayışı ile konaklama süresi boyunca devam eden tüm önlem uygulamaları ortak alanlardan odalara, toplantı salonlarından yeme içme alanlarına kadar tüm noktalara yansıttık. Misafirlerimizi, yüksek hijyen kapsamında ekstra sisleme makineleri ile dezenfekte edilmiş, 24 saat boyunca kullanılmamış odalarda konuk etmeye devam ediyoruz.

Pazarlama tarafında ise bu dönemde acente ve firmalar gibi hedef kitlemize yönelik gerçekleştirdiğimiz görüşmeleri sıklaştırdık, telemarketing çalışmalarımızı hızlandırdık ve teknoloji odaklı yatırımlarımızı tamamladık. İç iletişim odaklı dijital projemizi, QR Kod ile menü uygulamamızı hayata geçirdik. Dedeman Hotels Mobil Aplikasyon uygulamasına başladık. Fast Check-In ve Bluetooth Kapı açma sistemleri üzerine çalışmalarımız devam ediyor. Misafirlerimizle iletişimi daha da yüksek tutmak için iletişim çalışmalarımızı da artırdık. Dedeman olarak “Evde Kal Türkiye” mottosu ile hazırladığımız kısa bir filmimizi de sosyal medya hesaplarımızdan paylaştık.  Online rezervasyonların artması nedeniyle web sitemize yenilikler ekliyoruz, misafirlerimize çok daha hızlı, kolay rezervasyon ve bilgi edinme deneyimi sunuyoruz.

2020 sonuçlarınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Dedeman Hotels & Resorts International olarak pandemi sürecini hızlı ve doğru kararlar alarak başarılı bir şekilde yönettik. Oteller bazında 2020 doluluk ortalamamız yüzde 40’ın üzerinde gerçekleşti.

Kurumsal sorumluluk projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dedeman Hotels & Resorts International ana markamız ve tüm otellerimizde kurumsal sorumluluk projeleri her zaman çok önemli olmuştur. Salgın sürecinde de bu tarz projeleri sürdürmeye devam ettik. En son, misafirlerimize sağlıklı ürünler sunmak ve sürdürülebilir hayvan refahına destek olmak amacıyla, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren Türkiye’deki tüm otellerimizde %100 kafessiz yumurta kullanımına geçtik. Türkiye’deki 15 otelimizin tedarik zincirinden kafes yumurtasını çıkararak Kafessiz Türkiye Projesi’nde bu süreci tamamlayan ve duyuran ilk otel markası olduk. Kullandığımız tüm kabuklu ve sıvı yumurtalar, kafessiz sistemden tedarik ediliyor. Kafessiz Türkiye Platformu iş birliği ile Türkiye’de bu uygulamaya geçişi tamamlayan ilk turizm markası olmaktan ayrıca memnuniyet duyuyoruz.

Dünya genelinde büyük bir kitleye hitap eden, ülkemiz için daha yeni olan bisiklet turizmini ve karbon ayak izinin azaltılmasını desteklemek için iki otelimiz, sürdürülebilir turizm kapsamında bisiklet turizmine alan açarak T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen “Bisiklet Dostu Konaklama Tesisi Belgesi” almaya hak kazandı. Dedeman Tokat ve Park Dedeman Eskişehir otellerimiz bulundukları ilde bu belgeye sahip ilk otel oldular. Dedeman Konya Hotel & Convention Center özelinde de süreç tamamlanmak üzere.

Otellerimiz münferit olarak da projeler hayata geçiriyor. Bölgenin çevreye duyarlı yeşil yıldız unvanına sahip ilk ve tek uluslararası markalı oteli Park Dedeman Denizli’nin çevre odaklı çalışmaları, Dedeman Tokat tarafından hayata geçirilen elektrikli araç istasyonu, atıkların ayrıştırılması, kojenerasyon sistemine, atık pil, kâğıt ve yağların toplanarak geri dönüşüme verilmesi, atık ampul imha projesi birkaç örnek proje olarak sayılabilir. 

Sürdürülebilirlik politikanız kapsamında neler yapmaktasınız?

Dedeman Hotels & Resorts International olarak güçlü kadromuz, sürdürülebilir stratejimiz ve “Geleneksel Dedeman Misafirperverliği” anlayışımız ile misafirlerimizin memnuniyeti için çalışıyoruz. Dedeman markası olarak sadece misafirperverlikle değil aynı zamanda özen, temizlik ve kalite ile de birlikte anılan bir markayız. Her zaman konuklarımızın memnuniyetine odaklanarak titizlikle üstün kalitede hizmet sunmaktayız. Otellerimiz bölgelerin kültürel değerlerine sahip çıkarak turizme katkı sunmakta; ülkemizin kalkınmasına destek olmaktadır. Bunların yanı sıra sektörümüzü ve teknolojiyi yakından takip ediyor, toplumsal projelerde yer alıyoruz.

Yeni açtığınız Park Dedeman Kastamonu’nun özelliklerinden ve hedeflerinden bahseder misiniz?

Park Dedeman Kastamonu, bölgenin ilk ve tek uluslararası markalı oteli olarak 5 Nisan itibariyle konuklarını ‘Geleneksel Dedeman Misafirperverliği’ ile ağırlamaya başladı. Ankara ve İstanbul istikametinde şehre girişte yer alan, havaalanına 11 km, Ilgaz Kayak Merkezi’ne ise 35 km uzaklıkta bulunan Park Dedeman Kastamonu’da; şehir, orman ve Ilgaz Dağı manzaralı toplam 150 oda, 300 yatak kapasitesi ve 1.100 metrekare toplantı ve etkinlik alanlarına ek, 600 kişilik balo salonu, farklı ölçülerde 5 toplantı odası, fitness salonu, kapalı yüzme havuzu, sauna, hamam ve masaj salonları da yer alıyor.

Bölgedeki yatak kapasitesine katkı sağlayacak olan “Park Dedeman Kastamonu” özellikle kongre, nişan, düğün ya da iş sebebiyle gelen grupların Kastamonu’da konaklamasına fırsat yaratacak. Ayrıca KastaMall Alışveriş Merkezi ve Rezidans Karma Projesi içinde yer alan otelimiz, bu konumu ile konuklarına modadan yeme içmeye kadar, geniş bir yelpazede hazırlanmış modern mağazalardan faydalanma imkânı da sunuyor.

Kadın girişimciliği ve istihdamı konusunda grubunuz neler yapmaktadır?

Kadın istihdamına büyük önem veren bir grubun kadın yöneticisi olarak, ülkelerin gelişmişlik düzeylerinin ve sürdürülebilir kalkınmanın en önemli göstergelerinden birinin kadının işgücüne katılımı olduğunu düşünüyorum.

Dedeman Hotels & Resorts International olarak kadının iş dünyasındaki rolünü ve varlığını önemsiyor, kadın istihdamını destekliyoruz. Kadın dostu bir marka olarak başkanı olduğum Dedeman Turizm Yönetimi şirketinde yönetim kurulumuzun %50’si, İcra Kurulumuzun ise %75’i kadın. Bugün 17 oteli yöneten, yönlendiren merkez kadromuzda, üst yönetimin %58’i kadın. Mavi yaka dahil tüm çalışanlara baktığımızda ise çalışan sayımızın yüzde 30’u kadın. Bu oranlar Türkiye ortalamasının üstünde rakamlar. Bu yüksek oranların daha da artması öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu ekip arkadaşlarımın hepsi sistemli, disiplinli yaptığı işi özenerek, severek yapan kadınlar. Onlarla çalışmaktan gurur duyuyorum.

Rekabetçi ekonomide varlık göstermek için cinsiyet eşitliği konularında sağlam adımlar atması gerekiyor. Çağdaş ve aydınlık bir gelecek için kadın istihdamının arttırılması, cinsiyet ve fırsat eşitliğinin sağlanması ve kadınların aktif rol almasının desteklenmesi oldukça önemli. Bu yaklaşımı önce birey olarak kendimize, sonra ailemize ve kurumlarımıza yansıtmamız gerekiyor.

2021 yılı için hedeflerinizi ve öngörülerinizi öğrenebilir miyiz?

Pandemi döneminde olduğu gibi pandemi sonrasında da tüketici tercihini güvenli ve hijyen açısından kendini rahat hissettiği otellerden yana kullanmaya devam edecektir. Otellerin almış olduğu önlemler, hijyen odaklı uygulamalar, temassız hizmet yaklaşımı, özetle; güvenli konaklama kapsamında tesisin yaptığı çalışmalar ve sahip olduğu sertifikalar, misafirlerin otel tercihinde bugün olduğu gibi gelecekte de belirleyici olacaktır.

Ayrıca pandemi nedeniyle QR kodu ile menü kullanımı, dijital check-in/check-out uygulamaları ve mobil uygulamalar artık kalıcı olacak, misafiri tanıma ve isteklerine cevap verme otomasyonları hayatımızın vazgeçilmez unsurları olarak yer alacaktır.

2021 yılının ilk aylarından itibaren iç pazarda yapmış olduğumuz satış aksiyonları, pandemi önlemlerimizin kuvvetli olması ve sektördeki 50 yılı aşkın tecrübemizden gelen marka güvenirliliğimiz sayesinde doluluklarımız tahminimizin üzerinde gerçekleşiyor. Oteller bazında 2020 yılı doluluk ortalamamız yüzde 45 olarak gerçekleşti, 2021 yılı için doluluk hedefimiz ise yıllık ortalama yüzde 55’i yakalamak.

2021 yılı ayrıca toplumsal projelerimizi sürdüreceğimiz ve dijital dönüşüm odaklı çalışmalarımızı artırarak devam ettireceğimiz bir yıl olacak.