RÖPORTAJ — 3 Kasım 2014 at 19:50

MALATYAPARK AVM GENEL MÜDÜRÜ YILMAZ ARSLAN: MALATYA PARK SADECE MALATYA’NIN DEĞİL, BÖLGENİN DE BİR DEĞERİ!

IMG_0814

Malatya’nın aslında Malatya Park’ta yaşayan bir şehir özelliği kazandığına vurgu yapan Malatya Park AVM Genel Müdürü Yılmaz Arslan, şehrin vizyonunu belirlemek ve değiştirmek gibi bir amaçları olmasa da şehre değer kazandırmaya çalıştıklarını, bu çalışmalar sonrasında Malatya Park’ın sadece Malatya’nın değil bölgesinin de bir değeri haline geldiğini dile getirdi.

 

Malatya Park AVM, Malatya’nın ilk ve tek AVM’si. 14 Kasım’da 5. yaşını kutlayacak olan Malatya Park AVM, Malatya’nın ticari hayatında olduğu kadar sosyo-kültürel yapısında da dönüştürücü etkilere sahip. Perakende sektöründeki 20 yıllık deneyimini Malatya Park AVM’ye aktaran Genel Müdür Yılmaz Arslan ile Malatya Park’ın hedeflerini ve Malatya ile etkileşimini konuştuk.

 

Malatya Park AVM’nin genel yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Malatya özelinde tek AVM’yiz. Özellikle bu bölgede geleneksel çarşı mağazacılığı veya çarşı ticareti hala hakim. Bir taraftan karşılıklı birbirimizi eğitiyoruz. Onların o üstünlüğünü nasıl kazandığını öğrenerek, tabii onları da yok etmeden karşılıklı etkileşimle toplam ticareti geliştirmek istiyoruz aslında. Özellikle burası gibi tek AVM olan yerlerde farklı avantajınız var. İnsanlar giderek dışarıda daha çok zaman tüketmeye başladılar. Sosyal yaşamı daha çok dışarıda yaşamaya başladılar bu tür yerlerde. Biz de bu tarafımızı geliştirmeye çalışıyoruz sürekli. İnsanların daha çok zaman geçireceği, daha çok aktivite gerçekleştireceği bir yapıya ulaşmaya çalışıyoruz. O anlamda da müşterilerimiz karşılık veriyor aslında. Bu sene 5. yılımız ve yerleşmiş bir AVM olmamıza rağmen yüzde 5 büyüme ile gidiyoruz. Ciro açısından müşterilerimizi memnun edecek rakamlar var. Sektör ortalamalarının üzerinde.. Bir taraftan yeni müşteriler getiriyor, o ivme sürüyor, bir taraftan da kiracılarımızı mutlu etmeye başlıyoruz. Her ne kadar kiralar yüksek görünse bile ciro yükseldiğinde kiraların oranı küçülüyor. Tabii bu içerdeki birçok kiracımızın büyüme taleplerini getiriyor. Şu anda bizim 46 bin 114 metrekare kiralanabilir alanımız var. Yüzde 99 doluluğa sahibiz.

 

Malatya Park AVM’nin marka karması nedir?

Baktığınızda AVM’de birçok Malatya orijinli marka var. LC Waikiki, Sabri Özel gibi sektörde söz sahibi iyi markalar var. Biz tüketicinin ihtiyaç duyduğu her şeyi içeride bulundurmaya çalışıyoruz. Orada da şöyle bir avantajımız var. Malatya Park iki bacaklı bir şirket.. Bir tarafında yatırımcı var, 32 kişilik bir güç birliği (Malatya Girişim Grubu) var. Bir tarafında da know-how’ı çok derin olan bir şirket var. JLLTürkiye tarafından yönetiliyoruz. JLL hem dünyadaki hem Türkiye’deki enerjisini, birikimini bize aktarıyor. Marka karmasında biz onlarla hareket ediyoruz. Aslında kiralamaları onlar yapıyorlar.

 

Yerel ve yabancı olmasından çok marka karmasının, bayan, erkek, çocuk, eğlence gibi segmentlerde eşit dağılım olmasına dikkat ediyoruz. Genelde yüzde 80 ulusal markalar var, yüzde 20 yerel markalara yer ayırıyoruz. Ayırıyoruz derken, doğal olarak bu gelişiyor aslında. Ama genelde ulusal, saygın ve müşterilerin isteklerini analiz etmiş doğru firmalarla çalışıyoruz. Baktığınızda 5 yıllık bir AVM olduğumuz için şu andaki karma aşağı yukarı tam Malatya halkının istediği bir karma olmaya başladı. Çünkü iş yapamayan, tüketicide karşılık bulamayan markalar yerine bu 5 yıllık süre içerisinde daha arzulanan, daha rantabl markalar geldi. Ama şu dönemde sevindirici bir şey var: Geçmişte sosyo-ekonomik sebeplerden Malatya’ya gelişini erteleyen birçok firma son dönemde gelmeye başladı. Söylediğim gibi mevcut markaların taleplerine karşılık veremiyoruz, bir taraftan da tüketicide karşılığı olan markalar boş bir lokasyon bulmak için geliyorlar. Biz haftada 2-3 kez dışarıdan ziyaretçi almaya başladık. Malatya Park’ta ne kadar metrekarede yer alabiliriz diye geliyorlar. Tabii bu bir taraftan mevcut AVM’mizi etkiliyor, bir diğer taraftan da 2. AVM’mizin fizibilite çalışmaları içinde potansiyeli gösteriyor.

 

Malatya Park’ın, Malatya’nın sosyal-kültürel ve ekonomik yapısına katkısı nedir?

Malatya, aslında Malatya Park’ta yaşayan bir şehir.. Burada tek AVM olması, buradaki birtakım aktivitelere uygun olması sebebiyle hem kamunun hem özel okulların hem ticari kuruluşların bir sergi, tanıtım ve sunma mekanıyız. Bizim kışın özellikle fuayemizde mutlaka sergilerimiz olur. İşkur’un bir standı var, Vergi Dairesi yine yeni vergi yapılanması için bilgi vermek amacıyla burada, geçen hafta Türk Hava Yolları başka bir amaçla buradaydı. Dolayısıyla biz iç içeyiz. Kamu maksimum ölçüde yararlanıyor sinerjimizden. Bir de buraya gelen insan sayısı artıyor. Biz 800 binli rakamları görüyoruz aylık. Bu yıl sonunda 8.5 milyon insanı ağırlamış olacağız. Bu Türkiye’nin her tarafı için iyi bir rakam.

 

Malatya Park AVM’nin, Malatya dışından gelen müşterileri de oluyor mu?

Yoğunlukla alıyoruz. Adıyaman’dan, Elazığ’dan, Tunceli’den ciddi bir müşteri alıyoruz. Biz de zaten medya planımızda onlara yer veriyoruz. En son ciddi bir defile yaptık buradaki marka karmamızla. Hem Adıyaman’da, hem Elazığ’da hem Tunceli’de hem ilçelerimizde billboardlarla duyurduk. Aslında oradaki müşterilerimiz için yatırım yapıyoruz. Normal müşteri trafiği dışında müşteri yoğunluğu sağlamaya çalışıyoruz. Bizim data altyapımızda ciddi sayıda şehir dışından müşterimiz var. Onları da her türlü aktiviteyle bilgilendiriyoruz ve karşılığını da alıyoruz.

 

Malatya Park ne tür etkinliklere ev sahipliği yapıyor?

Her ne kadar bizim şehrin vizyonunu belirlemek ve değiştirmek gibi bir amacımız veya bir misyonumuz olmasa da aslında buna yatırım yapıyoruz. Yani insanların bir mekan değiştirmeden onların kolayca erişemeyecekleri şeyi onların ayağına getirmeye çalışıyoruz. Defilelerimiz geleneksel olarak gelecek sene hem kış sezonunda hem yaz sezonunda olacak. Alışverişi sürükleyen kadınlar ve çocuklara yönelik düzenli aktiviteler yapmaya çalışıyoruz mutlaka. Bir taraftan da halkımız anında hediye kazanmaya önem veriyor ve beğeniyor. Biz de yaptığımız kampanyalarla hem alışverişin yönünü değiştirmek hem de insanları buraya çekerek, biraz da burada vakit geçirmelerini sağlamak. Şimdi önümüzde bir film festivali var. Kamunun yaptığı ya da özel sektörün, kültür müdürlüklerinin yaptığı aktivitelerin mutlaka bir tarafında oluyoruz. Etkin katkı veriyoruz. 14 Kasım’da 5. yılımızı kutluyoruz. Bu sene yaklaşık 2 ay süren bir kampanyamız olacak. Geçmiş yıllarda olduğu gibi müşterilerimizi ödüllendireceğiz.

 

Malatya Park AVM istihdamda nasıl bir politikaya sahip?

Mağazalarda yaklaşık 2.000 personel çalışıyor. Bunun şehre bir ekonomik getirisi olduğu gibi, etkileşim anlamında da ciddi bir katkısı var. Çünkü burada o yüzde 80, yüzde 20 dediğimiz ulusal ve yerel mağazalar iyi ekonomik şartlarda ve iyi çalışma şartlarında çalışıyorlar. Burada insanların sigortası tam ödendiğinde, mesai saatlerine dikkat edildiğinde, güvenli ortamda İşgüvenliği Yasası standartlarına uygun çalıştıklarında şehrin kalitesini de arttırıyorlar. Yani kapasitesi olan veya kendini geliştirmek isteyenler önce Malatya Park’ta başlıyorlar. Bu tabii ki bu karşılıklı ticareti terbiye ediyor ve onlara da farklı bir vizyon açıyor.

AVM’lere baktığımızda insan kaynağı noktasında bir sıkıntı var. Malatya’da da bu aynı.. Tabii özellikle AVM içerisinde ciddi bir hareket var. Sürekli markalar arasında bir geçiş var. Kendisi daha değerli bir markanın parçası olmak için adım atıyor. Bir taraftan burada ciddi şekilde bölgeye yönetici olarak verdiğimiz arkadaşlar var. Dolayısıyla onların yerine gelen yeni arkadaşlar var. Ama genel olarak mağaza içerisinde orta düzey eleman sıkıntısı var, her yerde olduğu gibi..

 

Malatya sizce nasıl bir yolda ilerliyor?

Malatya aslında tam kabuğunu kırmaya yakın bir noktada. Devletin buraya yakın ilgi göstermesi burada kısa zamanda ciddi bir etki gösterecek. Sosyo-ekonomik yapısında da, sanayisinde de, ekonomisinde de ciddi bir sıçrama göstereceğini tahmin ediyorum. Bu yönde ciddi işaretler var. Tabii büyükşehir olmanın kendi başına getirdiği birtakım avantajlar var. Bir de bu dönemde özellikle seçimden sonra buraya devletin verdiği sözler var. Yatırım yapılacağıyla ilgili ciddi beyanları var Sayın Başbakan’ın. Bu bakımdan Malatya’nın iyi bir geleceği var.

 

Alışverişi teşvik etmek amacıyla “ShoppingFest” adı altında İstanbul ve Ankara’da çeşitli etkinlikler oldu. Bu tip bir şey Malatya’da olabilir mi?

Biz aslında yaptığımız defileyle bunu amaçladık. Ulusal bazda 33 tane seçkin marka katıldı, tanınmış mankenlerle defile yapıldı ve bunun çok ciddi etkileri oldu.  Yapıldığı ay hazır giyim satışlarındaki artış yüzde 64’tü. Bu perakende endekslerinin üzerindeydi. Hedeflediğimize ulaştık hatta daha üstüne çıktık. Dolayısıyla bu etkinliklere devam etmeyi düşünüyoruz. Ama ShoppingFest ciddi bir organizasyon. Ama biz dönemsel olarak ona yakın dönemlerde aktivite olarak da benzer konumlarda bulunmaya çalışıyoruz. Çünkü bir iştah uyandırıyor.

 

Son olarak, Malatya ve bölge halkına yönelik nasıl bir mesaj vermek istersiniz?

Biz yakın zamanda uluslararası bir kuruluşa anket yaptırdık. Müşterilerimizin ciddi bir teveccühü olduğunu gördük. Bunun artarak gelişmesini istiyoruz. Bu yönde de yatırımlarımızı yapıyoruz. Malatya Park aslında sadece Malatya’nın değil, bölgenin de bir değeri. Biz rekabet olmadığı halde şehre bir değer kazandırmaya çalışıyoruz. İnsanlara daha fazla değer vermeye ve harcadıkları paralarının karşılığını vermeye çalışıyoruz. Burada geçirdikleri zamanın kaliteli olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Müşterilerimiz de bunu ödüllendiriyorlar. Rakamlardan onu görüyoruz. Dolayısıyla Malatya halkına teşekkür ediyoruz.