RÖPORTAJ — 6 Ağustos 2015 at 10:19

MEŞHUR ADIYAMAN ÇİĞKÖFTECİSİ YÖNETİM KURULU BAŞKANI ÖMER AYBAK: HEDEFİMİZ ZİRVEDE KALMAK!

 

SONY DSC

Hedefleri 2015 itibariyle de tutturduklarını dile getiren Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi’nin Kurucusu Ömer Aybak, daima kendilerini geliştirerek zirvedeki yerlerini korumaya odaklandıklarını vurguladı.

 

Geleneksel tatlarımızdan çiğköfte de artık endüstriyel üretimle bir sektör haline geldi. Biz de bu sektörün lider kuruluşu Meşhur Adıyaman Çiğköftecisi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aybak ile çiğköftenin sektörleşmesini ve firmanın hedeflerini konuştuk.

 

Sektöre girişiniz nasıl oldu?

1985’te İstanbul’a geldim. Yaklaşık 8 sene tekstil sektöründe çalıştım. Daha sonra memleketim Adıyaman’dan gelip çiğköfte yapan ağabeylerimi örnek alarak seyyar olarak çiğköftecilik yaptım. Bir süre sonra umduğumu bulamayıp tekrar tekstil sektörüne döndüm. Sonrasında birkaç kez lokantacılığı denedim. En sonunda çiğköfte işine geri döndüm. Gültepe’de ilk dükkanımı açtım. Ardından birkaç dükkan daha açtım. Beşinci dükkanımızı Maltepe’de iyi bir tanıtımla açtık. O dükkandan sonra ufkumuz genişledi. Bayilikler vermeye başladık.

 

Türkiye çapında kaç şubeniz var?

Her ilde varız. Yaklaşık 920 şubemiz bulunuyor tüm Türkiye’de. Almanya’da 6, Fransa’da 3, Belçika ve Hollanda’da ikişer, ABD, Çin, İtalya, İngiltere, Bulgaristan ve Yunanistan’da da şubemiz bulunuyor. Almanya’da buradaki gibi bir üretim tesisi kurduk. Avrupa’da başvurular 100’ü geçtik. Başta Almanya olmak üzere 120 civarında şubeye ulaşabiliriz. Bunların tamamı da franchising şeklinde olacak. Biz çiğköfteyi yabancılara da sevdirdik. Onlardan da talep var çiğköftemize.

 

Sizce çiğköfte işi bir sektör haline gelebildi mi?

Çiğköfte büyük bir sektör haline geldi. Şu anda çiğköfte sektörü satış performansı en iyi olan sektör.. Ürüne ciddi talep var. Yüksek kazançlı bir sektör. Ancak büyük ya da küçük tüm çiğköfte üretenler insan sağlığını düşünerek, hijyenik ortamlarda üretim yapsınlar.

 

Maalesef sektörde bir merdivenaltı üretim sorunu var. Küçük işletme olabilirsiniz. Biz de küçükten başladık. Ama dürüstlükten, temizlikten vazgeçmedik. Onlar da temiz ve dürüst bir şekilde bu işi yapmalılar.

 

İstanbul Çiğköfteci ve Etsiz Çiğköfteciler Esnaf ve Sanatkarlar Derneği’nin (ÇİĞDER) Başkanlığını da yaptınız. ÇİĞDER’in çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaklaşık 1,5 yıl başkanlığını yaptım ÇİĞDER’in.. Oradaki arkadaşlarımız sektörün gelişimi adına önemli çalışmalar yürütüyorlar. Hatta Adıyaman’da bir çiğköfte festivali düzenleyeceklerdi. Ancak güvenlik kaygısından ertelendi. Belki iptal de olabilir.

 

Çiğköfte de bir uzmanlık var, ustalık var. Siz bu ustalık ve yetişmiş insan gücü için neler yapıyorsunuz?

Firmamızda üç gıda mühendisimiz, üç yöneticimiz ve iki de ustamız var. Biz tüm bilgi ve deneyimimizi aktarırız. Bunun okulu var derseniz ben gider o okulda okurum. Ama öyle bir okul yok. Ancak biz öğrenmeye açığız, bizden daha iyi olanı takdir ederiz, ondan da öğreniriz. Biz kendimizi daha çok geliştirmek zorundayız. Öğrendiklerimizi iyi insanların yanında öğrendik.

 

Franchising koşullarınızdan bahseder misiniz?

Daha önce 15 bin TL isim hakkı alıyorduk. Artan rekabetle birlikte bu bedeli kaldırdık. Bunun dışında açılacak mağazanın kazanç potansiyelini araştırıyoruz. Yeni açılacak şubenin diğer bayilerimizden en az 1.200 metre uzak olma koşulumuz var.

 

Üretim ve dağıtımı nasıl gerçekleştiriyorsunuz?

Bulunduğumuz 2.400 metrekare kapalı alana sahip bu fabrikada üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık 30 adet soğutuculu aracımızla İstanbul dışındaki illere dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Yüzde 85’ini kendi araçlarımızla yüzde 15’ini lojistik firmalarıyla dağıtıyoruz. Yakında tamamını kendi araçlarımızla dağıtacağız.

 

Lavaşı kendiniz mi üretiyorsunuz?

Evet, kendimiz üretiyoruz. İki makinemiz var. Her biri 10 saatte 80 bin lavaş üretiyor. Üç vardiya halinde çalışıyor.

 

2015 hedeflerini konuşalım biraz da. Satın alma veya şirket evliliği düşünüyor musunuz?

Benim ticaret anlayışımda işini en iyi şekilde yapmak ve kendini sürekli geliştirmek var. Satın alma veya şirket evliliklerini doğru bulmuyorum. Hedeflerimizde bugüne kadar hiç şaşmadık. Sektörde zirvedeyiz. Zirvedeki yerimizi nasıl koruruz diye hareket ediyoruz.

 

Son mesajınız ne olur?

Bizi tercih eden müşterilerimize sesleniyorum; gönül rahatlığıyla çiğköftemizi tüketebilirler. Sektördeki rakiplerimiz de üretimlerini en kaliteli, en doğru şekilde yapsınlar diyorum.