RÖPORTAJ — 3 Nisan 2018 at 18:20

SİNPAŞ YÖNETİM KURULU ÜYESİ MAHMUT SEFA ÇELİK: KALICI VE İSTİKRARLI BÜYÜMEYE ODAKLANDIK!

 

Büyüme felsefelerinin temelinde ‘istikrar’ın yattığını söyleyen Sinpaş Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik, ani sıçramalar yerine, kalıcı ve istikrarlı büyümeye odaklandıklarını ifade etti.

 

Gayrimenkul sektöründe 44 yılda ürettiği projelerle lider markalardan birisi olan Sinpaş, konut projelerindeki başarıyı ticari projelerde de göstermeyi hedefliyor. İş Modern Ambarlı projesiyle iş dünyasının ihtiyaçlarına ideal çözümler sunduklarını söyleyen Sinpaş Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Sefa Çelik ile Sinpaş’ın güncel projelerini ve sektörü konuştuk.

 

Şu anda devam eden projelerinizi konuşarak başlayalım söyleşimize…

44 yıllık tecrübemizden aldığımız güçle çok konuşulan ve yoğun ilgi gören konut projelerimizin yanı sıra, iş dünyamızın ihtiyaç ve taleplerine en ideal çözümleri sunan ticari projeleri de hayata geçiriyoruz. Bugüne kadar yaptığımız konut projeleriyle pek çok ilke imza attık. Yalnız bu projelerin yanı sıra ticari alana da uzmanlığımızı taşıyarak ihtiyaca uygun özgün çözümlerle ticari alanlar ürettik. Sinpaş İş Modern İkitelli projemiz yatırımcılarına % 150 kazandırdı. Şimdi de İş Modern markası ile Ambarlı’da ‘alırken kazandırmaya’ başladık. Beylikdüzü Yakuplu Mahallesi’nde 26.120 metrekarede, 250 ile 12.000 metrekare ağırlığında olan bağımsız 151 bölümden oluşan İş Modern Ambarlı her yönüyle iş odaklı, geniş ölçekli ve 7 gün 24 saat çalışma imkanı ve orta ve büyük ölçekli sanayi kuruluşları, lojistik firmaları, toptancılar ve otomotiv gibi alanlarda faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarını karşılayacak çözümler sunuyor. İş Modern Ambarlı, depo-atölye-lojistik kullanımlı alanlar ile imalathane hizmeti verecek ünitelerden oluşuyor. 400 metrekareden 12 bin metrekareye kadar birleştirilebilir modüler alanlar ve değişebilir kat yükseklikleriyle farklı ihtiyaçlara ideal çözüm sunuyor. Metrekarede 1 ton yük kapasitesine sahip. Yüksek tavanlar, yüksek enerji tahsisi ve bağımsız bölüm önlerinde kişiye özel lojistik alanları sunuluyor. Koridorların hava ve ışık almasını sağlayan avlular tasarlandı. İş Modern Ambarlı, İstanbul’un Avrupa yakasındaki konteyner limanı olan Ambarlı’ya sadece 5 dakika uzaklıkta yer alıyor. TEM bağlantısına 2-3 dakika uzaklıkta olması, E-5’e çıkamayan lojistik araçlar için büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca E-5, metrobüs ve yeni yapılacak Bakırköy-Beylikdüzü metro hattına yürüme mesafesinde bulunan proje, Atatürk Havalimanı ve 3. Havalimanı’na yakınlığıyla da her türlü ulaşım alternatifi için çok avantajlı bir lokasyona sahip. Şu anda satışları aktif bir şekilde yürütüyoruz. İnşaatımız hızlı bir şekilde ilerliyor. Önümüzdeki yılın sonunda teslim edeceğiz projemizi.

 

Konut projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yürüyen birkaç tane büyük konut projesi var. Bunlardan en önemlileri ve en büyükleri Ankara’daki yatırımlarımız. Şu anda Marina Ankara ve Altın Oran projeleri çerçevesinde Türkiye’nin en büyük konut projeleri yapılıyor. Halihazırda o kompleks içerisinde 5 binin üzerinde evi sahiplerine teslim ettik. Şu anda da 3 binin üzerinde aile yaşıyor orada.

 

Çankaya’da hayata geçirdiğimiz ilk Ankara projemiz Altınoran, gurur duyduğumuz projelerimizin başında geliyor. Bugün Türkiye gayrimenkul sektörünün temalı en büyük yaşam projesi olan Altınoran ile Ankara’nın konut anlayışını değiştirme hedefiyle konut ve yaşam kalitesini yükseltecek standartları da yeniden belirliyoruz. Bu projeye başlarken 40 yılı aşkın birikimimizi kullanarak geliştirdiğimiz yüksek kalite ve konfor standartlarımızı Ankaralıların ihtiyaçlarını ve beklentilerini tespit ederek geliştirdik. Altınoran, bir konut projesinde ilk kez karşımıza çıkan sosyal donatılarla yepyeni deneyimler kazandırıyor. Altınoran, içerisinde bulunan Altınoran Çarşı’da tüm ihtiyaçların karşılanacağı alanlar sunuyor. Vadi manzarasında spor ve yüzme imkanı sağlayan Sports International’da sporu yaşamın içine dahil ediyor. Yılın 365 günü kayak yapmaya imkân sağlayan ve projenin içinden teleferikle inilen tek şehir içi kayak merkezi Snowland’e sadece site sakinleri değil tüm Ankaralılar ilgi gösteriyor. Altınoran Çarşı’nın İmrahor vadisine bakan bölümünde yer alan Skywalk, 250 metre yüksekliğindeki cam platformu ile gökyüzünde yürüme deneyimi yaşatıyor. Proje ziyaretinde bulunan Ankaralıların fotoğraf çektirmek için ilk uğradığı yer Skywalk oluyor. Hayatlarında spor ve maceraya yer veren Altınoran’lılar ise ExtremeLand ile metrelerce yükseklikteki yüksek ip parkurunda macera ve adrenalin keyfini yaşayacak.

 

Marina Ankara ise Altınoran’ın yanı başında Ankara’nın ilk ve tek marinası olarak yükseliyor. Ankara’nın ve Türkiye’nin en iddialı karma yaşam projelerinden Marina Ankara’nın sakinleri, Marina Ankara’nın ismini aldığı marinasında, iskelelerden küçük yelkenlilerle açılabilecek, kanolarla kürek çekebilecek, kıyı teraslarında oturup dinlenebilecek. Şelaleleri, kumsalları, Tropik Adası, deniz feneri, çocuklar için su kaydırağı, sis koyu, suyun üzerinden uzanan ahşap köprü ve gölüyle öne çıkan Kanyon bölgesi de projenin su alanlarıyla iç içe sunduğu diğer ayrıcalıklı yaşam alanları olarak öne çıkıyor. Marina Ankara’nın Eymir Gölü’ne bakan arka cephesinde Ankaralılara Eymir Gölü’nün yamacında yaşama ayrıcalığı sunacak. Bu projemizi Ağustos ayında teslim edeceğiz.

 

İstanbul Finans Merkezindeki projenizde son durum nedir?

Sinpaş Finans Şehir, İstanbul’un Anadolu yakasındaki en gözde bölgesinde yükselen ve Türkiye’nin finans başkenti olacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ne yürüme mesafesinde bulunuyor. Kısacası dünyanın en önemli finans üslerinden biri olacak İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin komşusuyuz. Sinpaş Finans Şehir, konut, home ofis ve ticari alanlardan oluşuyor. 2.650 konutun yer aldığı projede, 1+1’den 3+1’e kadar daire seçenekleri bulunuyor. Sinpaş Finans Şehir, titizlikle çalışılmış yatay mimarisiyle hem yatırım hem de oturum değeriyle büyük ilgi görüyor. Bulunduğu bölgenin aksine az katlı yatay mimarisiyle özgün ve ferah bir yaşam sunacak olan Sinpaş Finans Şehir, tuğla ve doğal taş görünümüne sahip dış cepheleriyle de ayrışıyor. Proje, yüksek tavanlarıyla müstakil bir evin rahatlığını ve ferahlığını sağlıyor. Evlerin tümünde sokağa çıkmadan sokağı hissetmenize ve yaşamanıza imkân verecek geniş balkonlar bulunuyor. Ayrıca hiçbir projede örneği bulunmayan bir yenilik olarak özel konseptlerle geliştirilmiş her apartmanın arka cephelerinin baktığı büyük ve özel konseptli iç bahçeler bulunuyor. Yapıların cephe ve iç mekânlarının birbiriyle uyumlu ve süreklilik içinde olması hedeflenerek, trendlerden bağımsız mekân anlayışı, doğal malzeme yelpazesiyle bir araya getirildi. Sinpaş Finans Şehir içindeki meydanı, dev şehir parkı, eğitim ve sağlık kompleksleri, çocuk oyun alanları, konseptli iç bahçeleri, kafe ve restoranları, mağazaları, spor kompleksi ve Çarşısı ile her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde tasarlandı.

 

Denizli’de de bir projeniz var…

Toplam 210.721 m2 arazi üzerinde 1.193 konut bulunan, Denizli’nin temalı en büyük yaşam projesi Aquacity, yanındaki oksijen deposu çam korusu, tropikal bölgelerden getirilen özel kumdan yapılan plajı, su ve yeşilin iç içe geçtiği gölü, palmiyeleri ve dört mevsim meyve toplanabilen ağaçları, kumsalında çocukların oyun oynayabileceği su kaydırakları, ahşap oyun grupları gibi özellikleriyle şimdiden şehrin yeni çekim merkezi oldu.

 

 

Aquacity Denizli’nin içinde yer alan ve Denizli’nin en yüksek kuleleri olan Aqua Towers ile rezidans konforunda bir yaşam sunuyor. Aqua Towers, Denizli’nin alışveriş ve yaşam merkezi AquaMall’un hemen üzerinde sadece bir asansör mesafesinde yer alıyor. Aqua Towers, her biri 29 katlı iki kuleden oluşuyor. Aquacity içerisinde bulunan AquaMall AVM’de H&M, Starbucks, Caribou Coffee ve Köfteci Yusuf gibi ilk kez gelen markalar bulunuyor. Orası şu an çok popüler. Orada elimizde az sayıda daire kaldı.

 

Anadolu’da Ankara ve Ege’nin dışına çıkma niyetiniz var mı?

Yurt içinde şu anda İstanbul, Ankara, Bursa, Denizli, Bilecik, Eskişehir, Niğde, Muğla’da çalışıyoruz. Daha önce Gaziantep’te 1.100 konutluk bir proje yaptık. Aslında bize Anadolu’nun her tarafından proje teklifleri geliyor. Adana’dan Urfa’ya, Malatya’ya birçok ilde araştırmalarımız oldu. Tabii, gayrimenkul projeleri ağır ve riski yüksek işler. Bunların iyi hesaplanması gerekiyor. İmkan olursa Türkiye’nin her tarafında çalışırız.

 

Yurt dışında neler yapıyorsunuz?

Almanya’dan Gürcistan’a, Suudi Arabistan’dan Umman’a dünyanın pek çok ülkesinde faaliyet gösteriyoruz. 80 ülkeye ihracat yapan bir büyüklüğe ulaştık. İhracat hacmimizin % 52’sini Avrupa, % 42’sini Asya ülkeleri ile gerçekleştiriyoruz. Almanya’da mülklerimizde daha çok kiralama operasyonları var. Elimizdeki boş arsalar için çeşitli gayrimenkul projeleri üzerinde çalışıyoruz. Onlar belli bir olgunluğa geldiğinde duyuracağız. Suudi Arabistan’da iki şirketimiz çeşitli projeler üzerinde çalışıyor.

 

Kentsel dönüşüm sizin için ne ifade ediyor?

Biz kentsel dönüşüme çok uzak değiliz. Mesela; Altın Oran projemiz bir kentsel dönüşüm projesidir. Aslında devlet bu işi teşvik etmek için pek çok düzenleme çıkardı. Yıllardır da bu düzenlemeler çerçevesinde iyileştirmeler yapılıyor ama temelinde şöyle bir sıkıntımız var: Sahada vatandaşın ikna edilmesiyle ilgili süreç çok ağır işliyor. Ve bu süreçte siz geliştirici olarak tek başına kaldığınızda ilerleme imkanınız çok zorlaşıyor. Bunun birçok örneği var. Aslında devlet desteğiyle, gerçekten iyi hesap edilmiş şartlar altında vatandaşla karşı karşıya gelmeden yürüteceğiniz bir sistem olmalı. Ki bunu yıllardır Ankara Büyükşehir Belediyesi başarılı bir şekilde yaptı, yapıyor. Örneklerinden bir tanesi de Altınoran projesi. Şehirlerimiz çok büyük, dolayısıyla kentsel dönüşüm ihtiyacı çok büyük. Bunun müteahhitler eliyle ilerlemesi lazım. Fakat kentsel dönüşümle ilgili vatandaşın temelde iki sorusu var; ben ne alacağım ve emsal ne kadar artırılacak? Emsali artırma yetkisi müteahhitlerde değil. Çevre ve Şehircilik Bakanımız emsal artışına son derece karşı, büyükşehir belediyesi yöneticileri emsal artışına son derece karşı. Vatandaşın beklentisi en az sahip olduğu mülkün aynısını almak, müteahhidin beklentisi de inşaat maliyetini çıkarıp üzerine kar etmek. Bir de idarenin beklentisi var. Bunların üçünün de karşılanması gerekiyor.

 

Sizce sektörde bugün ne gibi sorunlar yaşanıyor?

Bizim gerek satış hedeflerimizde gerekse gerçekleşmelerde bir eksilme, yavaşlama söz konusu değil. Ama piyasanın genelinde bunlardan bahsediliyor. Ancak son 5 yıla baktığınızda konut satışları sürekli artmış görünüyor. Ocak-Şubat rakamlarına bakıyorsunuz geçtiğimiz yılın Ocak-Şubat rakamlarının üzerinde. Sektörde bugün bir sıkıntıdan bahsetmek gerekiyorsa iki şey söylemek lazım: Birincisi; kredi faiz oranları çok yüksek. Bu faiz oranlarıyla uzun vadeli konut finansmanı yapılması mümkün değil. Bu da sürdürülebilir değil.  İkincisi ve birincisinden de mühim mesele sektör içinde ehliyetsiz iş yapılmasıdır. Müteahhitlikte 50 bin lira sermayeli anonim şirketle 500 milyon TL’lik bir projeyi yapmak üzere soyunabilirsiniz. Ne iş bitirme ne personel ne makine ekipman ne de sermaye yeterliliği aranır.

 

Son söz olarak neler söylemek istersiniz?

Sinpaş ailesi olarak 44 yıl önce başladığımız yolculuğumuz boyunca heyecanımızı hep koruduk. Tüm projelerimizi kaliteye ve gelişmeye olan bağlılığımıza sahip çıkarak hayata geçirdik. Sahip olduğumuz yenilikçi vizyon, güvenilirlik ve özgünlük, bu başarımızın ardındaki en büyük itici güç oldu. 44 yıllık deneyimimiz ve sektörde pek çok ilke imza atmış olmanın gururuyla yol almaya devam ediyoruz. Yenilikçi ve cesur yaklaşımımız sonucunda, projelerimizle bulunduğumuz bölgelere değer kattık, yeni projelere esin kaynağı olduk. Sinpaş olarak, büyüme felsefemizin temelinde ‘istikrar’ yatıyor. Ani sıçramalar yerine, kalıcı ve istikrarlı büyümeye odaklanıyoruz.

 

Her zaman sunduğumuz kalite ve güvenle birlikte, özgün, yenilikçi, sosyal yönü güçlü, doğayla barışık projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Markalı ve temalı projeler, alıcı ve yatırımcıların beğenisini daha fazla kazanıyor. Bu alanda öncü ve uzman olan Sinpaş, yapımı süren ve yeni geliştireceği projelerle, her zaman önde bulunuyor.