RÖPORTAJ — 2 Aralık 2019 at 12:25

SİESTA MOBİLYA YÖNETİM KURULU BAŞKANI TUNCAY IŞILDAR: GLOBAL MARKA OLMA HEDEFİNE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ!

 

7 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyen Siesta Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Işıldar, rekabet güçlerini her geçen yıl artırarak global marka olma hedefine emin adımlarla yürüdüklerini vurguladı.

 

1978 yılında lşılplast Plastik Sanayii ve Ticaret A.Ş olarak kurulan, Türkiye’nin ilk plastik bahçe mobilyaları üreticisi ve sektör lideri Siesta, 2019 ihracatını yüzde 10 artışla tamamladı. Türkiye İhracatçılar Meclisi rakamlarına göre Türkiye’de sektöründe en çok ihracat yapan firma olarak yer alan Siesta, 2019 yılında hedeflediği 10 yeni ülkeye ulaşarak, dış pazarda rekabet gücünü daha da artırdı. Büyükçekmece’de 50 bin m2 üzerine kurulan Siesta bugün, 35 büyük kapasiteli enjeksiyon makina parkuru ile plastik mobilya sektöründe Avrupa’nın en büyük kapasitelerinden birine sahip.

 

Türkiye’den çıkan global bir marka olmak hedefiyle büyüyen Siesta, üretiminin yüzde 80’ini ihraç ediyor. Avrupa’da; Fransa, İspanya, Almanya, Yunanistan, İtalya ve Hollanda’ya, Amerika’ya ve Avustralya’ya yaptığı yatırımlar ve ihracatla, sektöründe lider konumda yer alan Siesta, tasarım ve inovasyon odaklı üretimini gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

2020 yılını yeniden yüzde 10 büyüme hedefiyle karşıladıklarına dikkat çeken Siesta Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Işıldar ile Siesta Mobilya’nın hedeflerini konuştuk.

 

Ürün gamınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dış mekân bahçe mobilyalarının yanı sıra, iç mekânda, oturma alanları, salon ve mutfak alanları için ve ofis ve çalışma alanları için farklı kategorilerde ürünler tasarlıyoruz. Konfor, dayanıklılık ve estetik vurgusuyla, Ür-Ge ve Ar-Ge altyapısıyla ürünlerimizi geliştiriyoruz.

 

Ar-Ge ve inovasyon konusunda neler yapıyorsunuz?

Ar-Ge departmanımız mevcut. Buraya gözümüz kapalı harcadığımız bir bütçe var. Burada yeni kimyevi hammaddeleri araştırıyoruz. Biz polikarbonattan sandalye üretmeyi başaran dünyada 3’üncü Türkiye’de ilk firma olarak tarihe geçtik. Ar-Ge Departmanımızın çalışmaları, Türk ve İtalyan tasarımcılarımızın dokunuşlarıyla kaliteli, dayanıklı ve şık ürünlere dönüşüyor.

 

Tasarım politikanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Siesta müşterileri ve bayileri ile oluşturduğu marka sadakatini, güvenilir, dayanıklı, estetik ve fiyat ürün kalitesi dengesinde korurken, kullanıcısının öncelik ve tercihlerini düşünen bir marka olarak ürünlerini tasarlıyor. Koleksiyonlarını İtalyan ve Türk tasarımcılarla hazırlayarak, Büyükçekmece’deki fabrikasında üretimlerini gerçekleştiriyor.

 

Satış ve pazarlama stratejinize değinecek olursak neler söyleyebilirsiniz?

Agresif olduğumuzu söyleyemem. Televizyon, gazete ve dergilerde dönem dönem yürüttüğümüz reklam kampanyaları oluyor. Çeşitli programlara sponsor oluyoruz. Bunların yanında en önemli pazarlama kanalımız fuarlardır. Fuarlara katılıp tüm dünyada ve Türkiye’de müşterilerimize koleksiyonlarımızı tanıtıyoruz. Müşteri ziyaretleri yapıyoruz. Satışımızı distribütörler aracılığıyla yapıyoruz. Türkiye’de de dünyada da bu şekilde yürüyoruz.

 

Yabancı ortaklık tekliflerine nasıl bakıyorsunuz? Ayrıca halka arz düşünüyor musunuz?

Firmamıza dün olduğu gibi bugün de ortaklık teklifinde bulunan yatırım fonları var. Sonuçta üretimimiz, ciromuz ve yönetimimizle başarılı bir firmayız. Yabancı ortaklığa sıcak bakıyorum. Önümüzdeki 5 yıllık dönem için yabancı evlilik planımız var. Halka arz ile ilgilenmiyoruz. Yabancı ortaklıkta ölçütümüz bizi daha da büyütecek, artı değer katacak bir ortaklık kurmaktır. Ortaklık oranı yüzde 30, yüzde 50, yüzde 70 olabilir. Biz bu üç orana da sıcak bakıyoruz. Ancak biz markamıza çok büyük saygı duyduğumuz için gereken değeri bulmasını istiyoruz. Markalaşma çalışmalarımıza hız vermemiz bundan kaynaklanıyor.

 

Peki, markalaşma yolunda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Yurtdışında katıldığımız fuarlar, yurtiçinde gerçekleştirdiğimiz sosyal sorumluluk projeleri ve kültür-sanat çalışmalarına sağladığımız katkılarla marka bilinirliliğimizi artırıyoruz. Siesta, 2018 yılının ekim ayında, Euroleague Basketbol ile anlaşma imzalayarak, 2019-2020 sezonunda da sürdürdüğü bu sponsorluk anlaşmasıyla Avrupa’da ve Türkiye’de markalaşma sürecine önemli katkı sağlamaya devam edecek.

 

Global hedefleriniz ve ihracat hedefleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Siesta olarak Türkiye’den çıkan global bir marka olmak hedefiyle ilerliyoruz. Halihazırda 7 kıtada 100’ün üzerinde ülkeye ihracat yapıyoruz. Amacımız, 25 milyon doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını artırmak ve dünyanın her yerinde markamızı tüketicilerle buluşturmak. Önümüzdeki dönem yine Avrupa ve Amerika ağırlıklı olmak üzere dış pazarda ve iç piyasada da kayıt dışı üretim ve haksız rekabete rağmen büyümeye devam edeceğiz.

 

Yurt dışında yatırım yapma planınız var mı?

Amerika’da yatırım planımız var. Amerika çok büyük bir pazar. Bugün Amerika’ya ihracat yapan tüm firmalar arasında ilk 30 içerisindeyiz. Yaklaşık 4-5 milyon dolarlık ihracatımız var. Tüm Türkiye’nin ABD’ye mobilya ihracatı 100 milyon dolar. Amerika’da çok büyüme potansiyeli var. Alım güçleri yüksek. Yaptığımız ürünler onlara uygun, büyük, güçlü, sağlam. Biz 15 yıldır o pazardayız. 100 bin dolarla başladık, adım adım 5 milyon dolara kadar geldik. 15 milyon dolara kadar çıkma potansiyeli var.

 

Son çeyreğinde bulunduğumuz 2019 yılını Siesta Mobilya’nın hedefleri açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

2019 yılına yüzde 10 büyüme hedefiyle girdik ve bu hedefimize ulaşarak, yılı 180 milyon TL ciro ile tamamlamayı ümit ediyoruz. 2019’da hedeflerimiz arasında olan başta Kuzey Amerika olmak üzere, Güney Amerika pazarlarına ulaşmayı başardık. 2020’de de yine Kuzey ve Güney Amerika başta olmak üzere Avrupa’nın birçok yeni ülkesine ulaşmayı planlıyor, pazar payımızın güçlü olduğu Fransa, İtalya, Hollanda gibi ülkelerde de büyümeyi hedefliyoruz.