MAKALE — 1 Nisan 2021 at 21:14

DİJİTAL PAZARLAMADA KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ PAZARLAMANIN ÖNEMİ!

Düşler Atölyesi Medya Ajansı Başkanı Derya Filiz DALGA

DİJİTAL PAZARLAMADA KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ PAZARLAMANIN ÖNEMİ

Son yıllarda zaten artış halinde olan online alışveriş ve markaların dijital pazarlamaya yönelik yatırımları pandeminin de etkisiyle iyice hızlandı. Ticaret Bakanlığı bilgi platformunun verilerine göre 2019 yılında 3.535 trilyon dolar olan perakende e-ticaret satış hacminin 2020 yılında dünya çapında 4.206 trilyon dolara ulaştığı belirtilmektedir. Bu rakamın 2021 yılında 4.927 trilyon dolar, 2022 yılında 5.695 trilyon dolar ve 2023’te 6.542 trilyon dolar olacağı öngörülmektedir. İşte böylesine büyük paraların döndüğü online alışveriş dünyasında, markaların pazarlamaya ayırdığı bütçelerin de ne kadar fazla oluğunu öngörmek hiç de zor olmamaktadır. Bu pazarlama bütçelerinin içinde dijital pazarlamaya ayrılan bütçeler de her geçen gün artış göstermektedir.

Uluslararası bir araştırma şirketi olan Gartner’in yayınladığı bir araştırma sonuçları, dijital pazarlama bütçelerinin en optimal şekilde kullanılması için kişiselleştirilmiş dijital pazarlamanın önemini vurgulamaktadır. Dijital pazarlamada müşteri davranışlarını ve satın alma alışkanlıklarını doğru bir şeklide analiz etmek satışları artırmak için artık vazgeçilmez bir yol olmuştur. Hedef kitle analizinin doğru şekilde yapılması dijital pazarlama sonucunda elde edilen dönüşümlerin fayda-maliyet oranını en iyi şekilde artıracağı şüphesizdir. Bunun yanında bu analizlerin yapılması müşterilerin ne aradığının yanında gelecekte de neler isteyebileceğini öngörmek adına çok önemli veriler toplamamıza yardımcı olmaktadır.

Kişiselleştirilmiş dijital pazarlama sayesinde markaların satışlarında kritik seviyede bir verim yaratılacağı aşikârdır. Google verilerine göre, alışverişte online kanalları seçen kullanıcıların %50’ye yakını aradığı ürünü hemen bulamıyorsa rakip satıcılara yöneliyor. Yani kullanıcılar satın almak istediği ürünü arama sonuçlarında hemen görmek istiyor. Yine Google verilerine göre kullanıcıların satın almak isteği bir ürünün reklamını dijitalde farklı kanallarda karşısında görmesi satın alma sürecini hızlandırıyor. Bu nedenle hedef kitlemizi iyi şekilde analiz ederek karşına uygun bir dijital pazarlama planı ile çıkmak hem satışları artırıyor hem de pazarlama maliyetlerini düşürüyor.

Hedef kitlenin doğru bir şekilde analiz edilerek hazırlanan dijital pazarlama planı sonucu web sitelerimize ya da sosyal medya hesaplarımıza ulaşan tüketicilerin yeniden pazarlama (remarketing) araçları ile farklı dijital kanallar üzerinden karşılarına çıkmak da onların satın alma süreçlerini daha da hızlandırmaktadır.