MAKALE — 2 Mayıs 2021 at 14:59

DİJİTAL PAZARLAMA EKSENİNDE INFLUENCER MARKETING!

Düşler Atölyesi Medya Ajansı Başkanı Derya Filiz DALGA

DİJİTAL PAZARLAMA EKSENİNDE INFLUENCER MARKETING!

Sosyal medya platformları hayatımıza girdiğinden beri insanların satın alma tercihlerini etkilemeyi sürdürüyor. Üzerine bir de yaşadığımız pandeminin de etkileriyle e-ticaretin hızla artması ve dijital pazarlama konusunun firmalar için önem kazanmasıyla yeni bir pazarlama alanı ortaya çıktı. Influencer Marketing.

Öncelikle bu kavramının ne anlama geldiğine bakmak gerekiyor. Influencer kelime anlamı itibariyle etki eden, etkileyen, etkisi altına alan anlamlarına geliyor. Önceleri sosyal medya platformlarında ve dijital platformlarda yüksek takipçili kişilere influencer denilmesine rağmen artık günümüzde bu kavramı 5 bin takipçisi olan hesaplar için bile kullanabiliyoruz. Dolayısıyla aslında ölçeği ne olursa olsun insanlar üzerinde bir etki bırakan herkes için influencer diyebiliriz.

Sosyal medya,  tüketicilerin satın alma yaparken karar verme süreçlerini doğrudan etki eder hale geldi. Hal böyle olunca sosyal medyada ünlüler ve gerçekten kaliteli içerik üreten kişiler kullandıkları ürünlerle, yaptıkları paylaşımlarla takipçilerini etkilemeye başladılar. Sosyal medya fenomenleri de diyebileceğimiz bu hesaplardan yapılan bazen sadece bir resim, bir hareket, bir söz ya da bazen geniş kapsamlı bir tanıtım kampanyası ile binlerce kişiye ulaşılabilmektedir.

Yüksek takipçili kişilerin pazarlamada daha çok getiri getireceği, az takipçili hesapların bir işe yaramayacağı gibi bir düşünce aklınıza gelebilir. Ne de olsa yüksek takipçili bir hesabın yaptığı paylaşım daha çok kişiye gösterilecek diye düşünebilirsiniz. Yüksek takipçili olduğu için yüksek etkileşim gücüne gibi sahip görünse de çok reklam yapmaları ve takipçileri arasında gerçek etkileşimi yakalayamamaları biraz güveni azalttı. Bu sebeple mikro influencerlar dediğimiz daha az takipçili ama hedef kitlesi daha oturmuş hesaplar tercih edilmeye başlandı. Çünkü dar hedef kitlesi üzerinde daha etkin olabiliyorlar, sebebi ise daha samimi görünmeleri ve genellikle birebir iletişim kurmalarından kaynaklanıyor.

Ancak milyon takipçili influencerların da pazarlamaya katkı anlamında etkilerini görmezden gelmemek gerekir. Çünkü genellikle bir ürünü direkt gördüğünüz zaman satın alma kararı vermezsiniz. İlk gördüğünüzde farkına varıp üzerine araştırma yaparsınız. İşte bu çok takipçili influencerlar bu farkına vardırma noktasında çok işe yarayabilmektedir.

Influencer Marketing nerelerde yapılır? Influencer Marketing yaparken nelere dikkat edilmeli?

Influencer marketing sosyal medya platformları, bloglar, online seminer ve toplantılar gibi her türlü dijital ortamda yapılabilir. Burada önemli olan markanızın hedef kitlesi ile uyumlu bir takipçi kitlesine sahip influencerlarla uygun bir platformda proje yürütebilmek.

Influencer olarak kullanılacak kişinin takipçi kitlesinin ürüne ya da markaya hitap etmesi gerekir. Hedef kitle ve ürün arasında bir bağlayıcılık varsa doğru hedef kitleye hitap edilmiş demektir. O yüzden seçilen Influencer hedef kitlesi markanın hedef kitlesi ile benzer olmalıdır. Erişim Influencer pazarlama da en önemli noktalardan biridir.  Erişimi yüksek bir Influencer hesabı ile istenilen geri dönüşler alınabilir. Ancak bir influencer seçiminde etkileşim sayısının daha önemli olduğu unutulmamalıdır. Sahte ve bot hesaplarla takipçi sayısı artırılmış ya da etkili-etkisiz çekilişlerle sizin ürün ya da markanızla alakasız takipçilerden oluşan bir kitleye hitap etmek size bir katkı sağlamayacaktır. Organik takipçisi bulunan bir influencerın etkileşim sayısı yüksek olurken, takipçi satın alınan bir hesabın etkileşim sayısı daha az olacaktır.

Bunların yanında tanıtım yapılacak içeriğin de kaliteli olması ve hedef kitlenin ilgisini çekebilecek, daha az reklam kokan ve güven kazandıracak içerikler olmasına dikkat edilmelidir.

Kısaca özetlemek gerekirse influencer marketing planlamasında ilk olarak influencerın ve platformun doğru analiz edilerek seçilmesi gerekmektedir. Bundan sonra da influencerın paylaşımlarının doğal akışına uygun ve kaliteli reklam içeriklerinin üretilmesi önem kazanmaktadır.