MAKALE — 2 Mayıs 2021 at 15:05

GÜÇLÜ BİLANÇO PERFORMANSI BEKLENEN ŞİRKETLER!

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer 

GÜÇLÜ BİLANÇO PERFORMANSI BEKLENEN ŞİRKETLER! 

Endeksin can yaktığı bu ortamda 1Ç21 dönemine ait bilançoları karşılamaya hazırlanıyoruz. Unutmamak gerekir ki endekste yükseliş olduğu gibi düşüşlerde oluyor. Ancak önemli olan yatırım yaptığınız şirketin durumu. Dolayısıyla 2021 yılına ait ilk çeyrek bilançoları şirketinin bu yıla ilişkin ilk karnesini belirleyecek.

Son bilanço açıklanma tarihi banka dışı konsolide olmayanlar ve konsolideler için 30 Nisan ve 10 Mayıs; bankalar için 10 Mayıs olarak belirlendi. Vestel Beyaz Eşya, Otokar ve Hektaş bilançoları açıklandı. 10 Mayıs’a kadar sıkışık bir takvim olduğu için ardı ardına bilançolar gelmeye devam edecek.

26 Nisan’da Arçelik ve Türk Traktör bilançolarını karşılayacağız. Her ikinde de FAVÖK ve karlılığın yüzdesel olarak önemli ölçüde artmasını bekliyorum. 27 Nisan Salı günü Aselsan, Tofaş otomotiv ve Tav havalimanlarının bilançoları açıklanacak. Bankalar cephesinde 28 Nisanda Akbank ve 29 Nisan’da garantinin bilançolarının gelmesi bekleniyor. Sanayi şirketlerinde 29 Nisan Tekfen, 30 Nisan Brisa, 4 Mayıs Enerjisa, 5 Mayıs Migros, Türk Telekom, Anadolu Efes, 6 Mayıs Koç Holding, Aksa Enerji ve 10 Mayıs’ta Pegasus ile Bimaş bilançolarının kesin tarihleri olarak notlarımda yer almakta.

Arçelik Avrupa’nın ikinci büyük beyaz eşya şirketi. Türkiye’de beyaz eşya pazarında %50, TV pazarında %27 payla lider. 2021’in tamamını %20 büyüme ile kapatacağını öngörmekle birlikte karlılığın yüksek oranda seyretmesini ve 2020’de olduğu gibi güçlü bilançoların açıklanması beklentim dahilinde. 1Ç21’de %60 üzerinde bir ciro büyümesi bekliyorum. Bunun arkasında yatan en güçlü sebep hem Avrupa hem de Türkiye’de yaşanan güçlü talepten olumlu etkilenmesi. Güçlü operasyonel performansın net kara olumlu yansımasını beklenebilir.

Türk Traktörde ise 2021 yılı Ocak – Şubat – Mart aylarındaki kümülatif traktör satışının geçen yıl aynı döneme kıyasla iki katına ulaşması güçlü gelir büyümesini destekleyecektir. Gen yıl düşük baz etkisiyle de karlılık ve FAVÖK rakamlarında güçlü artışlar bekliyorum. 1Ç21’de büyüme geçen 1Ç’ye göre 3-4 kat artabilir.

Bu bilanço dönemi özellikle otomotiv, beyaz eşya yazılım ve der çelik sektörleri için oldukça güçlü olmaya devam edecek. Karlılıkta artışlar yaşanacak. 1Ç bilanço döneminde güçlü gelmesini beklediğim şirketler Arçelik, Doğuş Otomotiv, Ereğli, Ford Otomotiv, Cola, Brisa, Otokar, Kardemir, Şok Marketler, Türk Traktör, Petkim, Şişe, Yataş, Ülker. Havacılık sektöründe ise zayıf bilanço beklentim var.

Tabi bu dönemde endeksteki genel görünüm iyi gelecek olan şirket bilanço fiyatlaması yapmasına olanak tanıyacak bunu göreceğiz. Endekste genel görünüm halen daha güçlü değil. Bugün yukarı yönlü tepkilerin devam ettiği bir açılış gerçekleştirdik. Ancak yükselişlerin kar satışları ile karşılandığı ortam sürüyor. Dolayısıyla ilk etapta 1393 / 1400 seviyesi üzerindeki kalıcı yükseliş eğiliminin sürmesi güçlenmenin ilk sinyali olabilir. Bunu başaramaması halinde ise muhtemelen 1300 – 1390 arası yatay ve yönsüz eğilim sürecektir.

Bol kazançlar.