MAKALE — 5 Temmuz 2021 at 22:57

SOSYAL MEDYADA NASIL BİR STRATEJİ İZLENMELİDİR?

Düşler Atölyesi Medya Ajansı Başkanı Derya Filiz DALGA

SOSYAL MEDYADA NASIL BİR STRATEJİ İZLENMELİDİR?

Sosyal medya platformları hayatımıza girdiğinden beri insanların satın alma tercihlerini ve markaların bilinirliğini etkilemeyi sürdürüyor. Bir marka için dijital pazarlama planlaması gerçekleştirilirken sosyal medyanın göz önünde bulundurulması artık hayati bir konu haline gelmiştir. Bu gerçeklikten hareketle sosyal medya markalaşma, pazarlama, satış ve müşteri memnuniyeti açısından önemli bir role sahiptir.

Sosyal medyada bir pazarlama stratejisi izlenirken muhakkak bir hedef ve planlama dâhilinde hareket edilmesi gerekmektedir. Sosyal medya pazarlamasının başlangıç aşamasında hedef ve planlama doğrultusunda gerçekleştireceğimiz stratejimiz bize çok büyük kolaylık ve esneklik sağlayacaktır. Bir sosyal medya pazarlaması stratejisi izlerken aşağıda belirtilen adımların başlangıç aşamasında ortaya konulması ve süreç ilerlerken de devamlı bir şekilde kontrol edilerek gerekli aksiyonların alınması çok önemlidir.

Hedefinizi İyi Tanımlayın: Bir sosyal strateji oluşturmak için zaman ve enerji harcamadan önce sosyal medya aracılığıyla ne elde etmek istediğinizi kendinize sorun. Satışları arttırmak mı istiyorsunuz? Marka bilinirliği mi oluşturmak istiyorsunuz? Müşterilerle doğrudan diyalog mu kurmak istiyorsunuz? Hedefinizi başlangıçtan itibaren ortaya koyarsanız oluşturacağınız strateji çok daha güçlü olur ve en önemli aşamalara ulaşmak için size daha fazla destek sunar.

Hedef Kitlenizi İyi Tanımlayın: Sosyal medya bize ulaşmak istediğimiz kitleyi hedeflemek için çok güçlü araçlar sunmaktadır. Ancak hedef kitlemizi iyi tanımlamadan başlatılan kampanyalar maalesef hüsranla bitmektedir. Bağlantı kurmak istediğiniz hedef kitleyi iyi tanımalı ve hedef kitlenizin bulunduğu platform ve saatleri iyi belirlemelisiniz.

Kaliteli İçerikler Oluşturun: İçerik dijital alanın en önemli değerlerinden birisidir ve o olmadan takipçilerle bağlantı kurmak, markanızı anlatmak imkânsız hale gelir. Kaliteli içerik oluşturmanın en önemli kuralı öncelikle kendinizi ve markanızı çok iyi tanıyıp, analiz edip takipçilerinize bunu en iyi şekilde nasıl anlatırımın cevabını bulmaktır. Bundan sonrada hem görsel, hem de yazı olarak mesajınızı en uygun şekilde iletebilecek içerikler üreten profesyonel kişilerle çalışmanız gerekmektedir.

Tek Bir Hedefe Odaklanın: Sosyal medya geniş bir pazarlama kanalıdır ve genel olarak sosyal medya stratejileri çok geniş eylem planlarından oluşur. Hedefiniz açık ve anlaşılır olmalı, bir kampanya içerisinde birden fazla hedef belirlenmemelidir. Birden fazla hedef belirlemek sizi ve kaynaklarınızı çok fazla yorarak istediğiniz etkiyi elde edememenize yol açacaktır. Bunun yerine bir plan dâhilinde kampanyalar belirleyip bu kampanyalara hedefler tanımlayın.

Her Platforma Hitap Edin: Sosyal medya platformları kullanımları açısından birbirinden farklı yerlerdir ve kullanıcı davranışları her birinde farklı olabilmektedir. Bu nedenle hangi platformun işletmeniz için neler yapabileceğini bilmeli ve doğru platformda doğru paylaşımlar yapmalısınız.

Durmaksızın Test Edin: Sosyal medya için sınırlı bir strateji oluşturmak istiyor olabilirsiniz ancak bu gerçekten zaman gerektiren bir durumdur. Farklı sosyal medya platformları için geniş planlar oluşturarak işe başlamalı ve hangisinin sizin için işe yaradığını belirlemek için bunları test etmelisiniz. Düzenli bir strateji oluşturmak aylarca zamanını alabilir. Bu nedenle sabırlı olmalısınız.