MAKALE — 5 Temmuz 2021 at 22:55

PİYASALAR YENİ DÜZENE HAZIR DEĞİL!

İntegral Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdürü Seda Yalçınkaya Özer 

PİYASALAR YENİ DÜZENE HAZIR DEĞİL!

Piyasalar ağır Covid etkisinden çıkamazken, salgının getirdiği değişimlere de alışmakta zorlanıyor. Petrol piyasası bardağın dolu tarafını görürken,  varlık sınıflarında şimdilik endişe ve belirsizlik hakim. Geçen hafta Fed piyasalara 2023’e kadar faiz artırımı olmayacağını belirtse de piyasa 2023’teki faiz artırımı olacağını fiyatladı. Elbette gevşek politika bir gün bitecek ancak piyasada şu an neyi fiyatlayacağına yönelik bir panik havası seziyorum.

Fed toplantısında sıkılaşma çağrıları küresel risk iştahını azalttı. Zaten ralli havasında olan ABD piyasaları için küçük çaplı düzeltme hareketine zemin hazırlayan bu temel gerçekleşme şimdilik masada olmaya devam edecek. Önümüzdeki günlerde küresel piyasalar için ABD ekonomisini yansıtan verilerin önemi bir kat daha artarken, Fed Eyalet Başkanlarından gelebilecek bu tarz açıklamalar dikkatle takip edilecek. Ancak şu an küresel piyasalarda acil satışa geçilecek bir ortam yok. Halen daha düşüşler düzeltme olarak kalıyor ve geri çekilmeler alım fırsatı veriyor. S&P hala 4180 seviyesindeki kritik destek seviyesini oldukça iyi bir şekilde kullanıyor. Bu seviyenin altında kapanış oluşmadıkça yön yukarı. Anacak gelebilecek daha güçlü bir düzeltmede 4050 seviyesine kadar olan düşüşlerde düzeltme olarak alınabilir.

Bizde ise iç hassasiyetlerle birlikte dış fiyatlama birleşiyor. Borsa endeksi zayıf. Yükselme isteği var ancak bunu sağlayacak bir güç ortamı yok. Temel olarak bu güçlenmeyi sağlayacak ve para girişi sağlayacak yeni bir hikayeye ihtiyaç var. Ancak şu an Türkiye bunu üretemiyor. Piyasada işlem hacmi oldukça düşük ve yabancı ilgisi yok denecek kadar az. Borsa endeksi şu an 1450 – 1335 bandına sıkıştı. 1400 seviyesi üzerinde güçlenmekte zorlanan bir endeks, düşük hacmin etkisiyle de 1335 seviyesine doğru gerileyebilir. Günlük işlem yapan yatırımcılar için 1400 seviyesinin altında temkinli olunması gereken bir ortamın olduğundan bahsetmek mümkün. Hatta daha stresli olan yatırımcılar için 1400 altındaki endekste stop loss yapılabilir. Buna karşın daha uzun vade bakan yatırımcılar için 1335 seviyesinden yeni alım pozisyonları çalıştırılabilir. Şimdilik bankacılık endeksi yükselen eğilimini ve görece güçlü alanını korumaya çalışıyor ancak sanayi endeksinde daha derin kayıplar gerçekleşti. Banka sanayi makası şimdilik kapanmış değil ancak önümüzdeki günlerde sanayi tarafındaki bilançonun daha hasarlı olması halinde yatırımcıların canı biraz daha sıkılabilir. 1400 üzerindeki endekste 1450’ye doğru daha ılımlı bir ortamın olmasını bekleriz.

Dolar kurunda ise ne yazık ki yeni rekor seviyelere gebe durumdayız. Merkez Bankası cephesinde %19 politika faiziyle yola devam ediyoruz. Sıkı para politikasına ilişkin kararlı duruş mesajları piyasayı yumuşatmış görünmüyor. Bunun en büyük sebebi Fed’in sıkılaşma mesajlarıyla dolar endeksinde (DXY) oluşan güçlü yükseliş. Geçen hafta GOÜ para birimlerinde de Dolar karşısında değer kaybı yaşadık. Sadece TL değil diğer bütün gelişmekte olan ülke para birimleri dolar karşısında değer kaybediyor. Ancak iç taraftaki zayıflıklar bizi biraz daha güçsüz kılarken benzerlerimize kıyasla negatif ayrışmamıza zemin hazırlıyor. TL’deki kırılgan yapı devam ediyor. 8.30 seviyesi altında kalıcı seyirler oluşmadığı sürece yükselen trend eğiliminin süreceğinden bahsetmek mümkün.

Güzel bir Temmuz ayı olmasını dilerim.