RÖPORTAJ — 1 Haziran 2016 at 13:42

ONUR BETON VE ONUR ÇİMENTO YÖNETİM KURULU BAŞKANI MEHMET ALİ ONUR: ONUR PARK LİFE İSTANBUL FARKLI BİR KULVARDA YARIŞACAK!

IMG_2049

 

Onur Park Life İstanbul projesinde ”Yaşam Tarzınızı Değiştirin” mottosu ile trafik ve yaşam karmaşasına çözüm sunduklarını belirten Onur Beton ve Onur Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Onur, ucuzluk yarışında olmayacaklarını, projenin farklı bir değerleme kulvarında yürüyeceğine inandıklarını dile getirdi.

 

Onur Park Life İstanbul, Bahçeşehir’in hemen yanı başında, Onur Beton A.Ş. ve Onur Çimento A.Ş.’nin sahibi olduğu 46.800 m2 arazi üzerinde geliştirilen bir karma proje olarak hayata geçiyor. Özellikleriyle bölgedeki birçok projeden ayrışan Onur Park Life İstanbul projesini Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Onur ile konuştuk.

 

Onur Park Life İstanbul ilk projeniz mi?

Geçmişte de bu büyüklükte olmasa bile Bakırköy, Bahçelievler, Büyükçekmece bölgelerinde konut projelerimiz oldu. 1994’de aldığımız bu bölgedeki arazimizin bir sanayi arazisi fonksiyonu vardı. Ve o dönemde küçük sanayi sitesi olarak planlamıştık. Ama 2007 ve daha sonrasındaki bölgenin gelişmesi konut ve ticaret olarak öne çıkınca biz buradaki projemizden vazgeçip ticaret artı konuta dönüştürme kararı aldık. Büyükşehir Belediyemizin bu bölgedeki metro planları ve 3. Havalimanın 26 km. mesafede olması bu lokasyonu çok değerli hale getiriyor. Burada en önemlisi böyle bir arazinin ve istenilen mimari, insani yaşamı gerçekleştirmek için gereken her şeyin elimizde olması. Biz bu projede aile konseptiyle, düşük kat yüksekliğiyle, yaşanılabilir sosyal donatılarıyla, son derece marka mağazalarıyla ve business konseptiyle karma bir projeye imza atıyoruz.

 

Projeniniz etaplar halinde olacak değil mi?

Onur Park Life İstanbul projesi, 46.800 m2 alanda 3 etaptan oluşacak ve 3 parsel üzerinde yükselecek. Projenin ilk etabını 2018’de, ikinci etabını 2019’da ve üçüncü etabını da 2020’de bitirmeyi hedefliyoruz. Toplam maliyeti 500 milyon TL. olan proje; 718 adet  konut ve ofis, 231 adet cadde konseptinde dükkan ve 9 bloktan oluşacak.

 

Projeniz kapsamında yatırımcılara neler sunuyorsunuz?

Onur Park Life İstanbul projesiyle ”Yaşam Tarzınızı Değiştirin” mottosu ile yola çıkarak; tahammül edilemez bir hal alan şehir trafiği ve yaşam karmaşasına çözüm sunuyoruz. Projemiz, kişiye özel otopark ve depo alanlarının yanı sıra, 1000 m2 lik kreş, bir katta dört daire konsepti, teslim sonrası düşük aidat ve kaliteli yönetim garantisi, birbirini görmeyen manzaralı açık blok anlayışı, yüksek tavanlı mimarisi ve az yoğunluklu inşaat olma özelliği ile bölgedeki projelerden ayrılıyor.

 

Projenin lokasyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Proje konum olarak Akbatı AVM ‘ye 500 metre mesafede hemen Bahçeşehir bitişiğinde, TEM yolunun yanı başında yer alıyor. Bağlantı yolu ile E-5 karayoluna ise beş dakikada erişilebiliyor. Yapımı planlanan Metro hattına 300 m mesafede bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu ile 3. Köprüye ve yeni havaalanına  sorunsuz erişim de mümkün.  Proje konum itibariyle; eğitim kurumlarına, sağlık tesislerine, ibadethanelere, kamu hizmet merkezlerine ve diğer sosyal tesislere yürüme mesafesinde yer alıyor.

 

Daire büyüklükleri nasıl?

3+1 dairelerde 180-190 metrekare brüt alanımız var. Ebeveyn banyosu, kapalı mutfak ve yaklaşık 30 metrekare salonuyla çok ferah, kullanışlı daireler. 2+1 dairelerde 130 ve 152 metrekare brüt alana sahip iki tip var. Bunlarda da yine salonlarımız 28-30 metrekare alana sahip. Yine rezidans konseptindeki yüksek bloğumuzda 152 metrekare dairelerde kat yüksekliklerimiz 3.30 metre, normal 2+1 dediğimiz 130 metrekare dairelerde kat yükseklikleri de 3.10 metre. Business dediğimiz dairelerdeki kat yüksekliklerimiz de 3.50 metre olarak planlandı.

 

1+1 daireleriniz yok mu?

Şu an bulunduğumuz bölgede geçmişten kalan 1+1 ve 1+0 dediğimiz aile konseptine uygun olmayan bir yapılaşmanın yarattığı karmaşayı görüyoruz. Bölgemizde hala 1+1 dairelere aşırı bir talep var. Biz de projemizde 1. ve 2. Etapta 1+1 daire olmadığını söyleyerek bu talepleri aşıyoruz. Başkanımız bu konuyu önemsiyor. Biz projemizde aile konseptine çok büyük destek veriyoruz.

 

Nasıl bir gelir grubuna hitap ediyor proje?

Projede, aylık 5 bin TL ile 8 bin TL arasında kazancı olan profesyonellere hitap ediyoruz. İş piyasasında kendi ayakları üzerinde duran ve KOBİ ölçeğinde işletmesinin başında olan insanlar bizim projemize ilgi duyuyor. Bu proje bizim markamızı geleceğe taşıma hedefine yönelik olarak yüksek fiyatlı bir proje değil. Bu yüzden son derece sağlıklı bir yatırım. Biz yol haritamızı da bu projeyle belirleyeceğiz.

 

Akıllı bina uygulamaları ne kadar yer alıyor bu projede?

Bu, binalarımızda, yüksek kulelerimizde zaten olmazsa olmazımız. Yangın yönetmeliği açısından yüksek binalar yönetmeliğinde çözümler var. Yine dış cephelerimiz farklı özellikler taşıyor. Kapalı-açık yüzme havuzlarımız çevreye duyarlı.

 

Yeşil bina özelliği var mı bu projede?

Yeşil bina mevzuatında birçok kriter ve ayrıntı var. Biz projemizde yüksek yapı yönetmeliklerine göre çevreye duyarlı yalıtım yaptık.

 

Mimari proje kim tarafından hazırlandı?

Projemizin bir yıllık araştırma sürecinde İstanbul’da birçok mimarlık firmasıyla görüş alışverişinde bulunduk. Son olarak Karaelmas Mimarlık’ın sahibi Yüksek Mimar Erkan Aker’in sunduğu projenin, seçilmiş tüm projeler içinde en iyisi olduğuna inandık ve uygulamaya başladık.

 

Yeni bir proje olmakla beraber kısa sürede yüzde 20 satışı düzeyine ulaştınız…

Lasmanımızı 10 Nisan’da yaptık. Müşteri grubumuz Büyükçekmece, Hadımköy, Çatalca, Beylikdüzü, Esenyurt, Bahçeşehir, Avcılar ve Başakşehir bölgelerinden geliyor daha çok. Her yaptığımız işte yanımızda olmaktan müthiş memnuniyet duyan bir müşteri havuzumuz var. Biz onlara iş ortaklarımız olarak bakıyoruz. Onlar bize sahip çıktılar ve bu projede oldular. Ve proje emin adımlarla devam ediyor. Biz lansmanda yüzde 20 satış oranına ulaştık. Bunu önümüzdeki birkaç ay içinde yüzde 40’lara çekmeyi planlıyoruz.

 

Projenizin yatırımcıya prim vaadi var mı?

Kendimizi ucuzluk yarışında olan bir sistemin dışında kabul ediyoruz. Projemizin çok kısa sürede bir farklılık yaratıp, farklı bir değerleme kulvarında yürüyeceğine inanıyoruz. Yaklaşık yüzde 30’lar seviyesinde bir değer artışını öngörüyoruz. Bu muhafazakar bir beklenti. Etrafımızdaki marka projelerde artış yüzde 100’e kadar çıkmıştır. Bu abartıyı kullanmadan biz mütevazi bir ifadeyle bunu söylemek istiyoruz. Projemizde yatırımcı için şu imkanlar var: 1. Etapta projeye giren, daha sonra 2. Etapta başka emlak planlarına erişebilir. 1. Etapta ev alıp, 2. Etapta mağaza alabilir. 2. Etapta mağaza alıp, 3. Etapta ofislere yatırım yapabilir.

 

Yabancıya satış konusunda orta vadedeki plan ve projeleriniz nelerdir?

Yabancılarla ilgili olarak acentelerle görüşme halindeyiz. Önümüzdeki günlerde bazı gayrimenkul fuarlarına katılacağız. Gelecekte konut projeleri dışında ofis ve mağaza yatırımlarımızla da ürün çeşitliliği yaratıp fuarlarda yabancı yatırımcılara hitap etmeyi planlıyoruz.

 

Bundan sonraki projeleriniz benzer modelde mi yürüyecek?

Karma projeler bizim için çok daha önemli. Biz bu yönde ilerlemeyi düşünüyoruz. Zaman içinde az yoğunluklu ve iddialı projeler yapacağımızı göreceksiniz. Biz çok hızlı proje yapma yarışına girmeyeceğiz. İzmir’de, Ankara’da, İstanbul’da kendi arsalarımızda proje üreteceğiz.

 

Sektörün gelişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’deki yapı stokunun yaklaşık yüzde 80’i eski ve dönüşüme muhtaç. Bunların kentsel dönüşüm kapsamında yıllara bağlı olarak değişmesi lazım. Konut sektörü bu süreçte devamlı bir hızda yol alacaktır. Sektörün gerilemesi söz konusu değil. Sektörü sadece bölgesel güven unsurları ve konut kredisi faiz oranları sıkıntıya sokar.

 

Hedef kitlenize ve konut sahibi olmak isteyenlere yönelik son mesajınız nedir?

Onur Park Life İstanbul hızlı gelişen Batı İstanbul’da bulunuyor. Çeşitli büyüklükteki dairelerimiz ve 48 aya varan vadelerimiz ile satın almada her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Tamamı peşin ödemelere yüzde 15 indirim uyguluyoruz. Yüzde 8 KDV’yi de üstlenerek projeyi ısrarla tüketiciye ulaştırmak isteğimizi ortaya koyuyoruz. Bölgede yatırımcı olmanızı, bölgede daire almanızı, bölgede komşumuz olmanızı bekliyoruz.