RÖPORTAJ — 4 Ağustos 2017 at 22:45

NUH NACİ YAZGAN ÜNİVERSİTESİ MÜTEVELLİ HEYETİ BAŞKANI MUSTAFA NEVZAT ÖZHAMURKAR: KURUMSALLAŞMAYA ODAKLANACAĞIZ!

 

Önümüzdeki dönemde köklü bir üniversite haline gelmek için kurumsallaşmaya odaklanacaklarını belirten Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Nevzat Özhamurkar,  ikinci hedeflerinin ise eğitim seviyesini yukarıya çekmek olduğunu söyledi.

 

Henüz 10 yılını doldurmayan Nuh Naci Yazgan Üniversitesi, Kayseri’de dünya standartlarında bir eğitim vermeyi amaçlamış bir yükseköğretim kurumu. Adını bir eğitim sevdalısı olan Nuh Naci Yazgan’dan alan üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanlığı koltuğunda oturan Mustafa Nevzat Özhamurkar da bir eğitim sevdalısı. Özhamurkar ile Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nin kuruluşundan günümüze gelişimini ve hedeflerini konuştuk.

 

Öncelikle, üniversitenizin temelini atan Kayseri Yükseköğrenim ve Yardım Vakfı’nın kuruluş sürecinden bahsedebilir misiniz?

1975 yılında Kayseri’de bir üniversite kurmak amacıyla faaliyetlerine başlayan Kayseri Yükseköğrenim ve Yardım Vakfı’nın ilk yönetim kurulu üyesi olarak; geçen 42 yılın 13 yılını üye, 29 yılını Başkan olarak yürüttüğüm görevimde; Erciyes Üniversitesi’nin kuruluşunu tamamlamanın ve Kayseri’ye 1938 yılından itibaren eğitim alanında çok büyük emekleri geçmiş bir büyüğümüz “Nuh Naci Yazgan” ismi ile bir üniversiteyi kurabilmiş olmanın Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımla birlikte mutluluğunu yaşıyoruz.

 

“Nuh Naci Yazgan” ismi verilerek üniversite kurulması Türkiye’de bir ilk. Nuh Naci Bey eğitim gönüllüsü bir kişi. Bir gün akşam evine gidiyor, şehrin merkezine elektrik yeni gelmiş, sokak lambaları var. Bakıyor bir çocuk lambanın altında kitap okuyor. Yanına gidip oğlum ne yapıyorsun diyor. Çocuk, amca filan handa kalıyorum bizde elektrik yok, ders çalışıyorum diyor. Sabahleyin geliyor 43 lira 70 kuruşa özel idareden satışa çıkan bir arsayı alıyor ve orada 60 kişilik köy talebe yurdu yapıyor. Birkaç yıl sonra bakıyor ki çocuklar okuyor, ortaokulu, liseyi bitiriyor ve İstanbul’a gidiyor. Kalacak yerleri var mı? Düşünün 1942-44 yılları; Laleli’de 4 katlı bir apartman alıyor ve orayı yurt yapıyor. Ben İstanbul’a talebe olarak gittiğimde o yurt satıldı. Şu anda bizim vakfımıza geçen mal varlığı o zaman Kayseri Okutma Derneği’ne aitti. Bugün İstanbul’da yaşı 50-55’in üstünde olan avukat, doktor, mimar, mühendis, yani yükseköğrenim görmüş kimi görürseniz hepsi o yurtta kalmıştır.

 

Üniversitemize isim vereceğimiz zaman Kayseri Okutma ve Yardımlaşma Derneği de 3 tane mülkü bizim vakfımıza geçirdi. Biz isim ararken, arkadaşlara dedim ki; önümüzdeki toplantıda herkes aklına gelen bir isim yazsın, içinden uygun birini seçelim. Toplantıdan çıkarken Allah hayırlı ömürler versin bizde uzun zaman başöğretmenlik yapan emekli Hakkı Bey kulağıma eğilerek, “Üniversitemize Nuh Naci Yazgan ismini versek ne olur, kendisinin bize o kadar bağışı oldu.” dedi. Bunun üzerine Üniversiteye Nuh Naci Yazgan ismini vermeye karar verdik. Çok araştırdık bir yakını olsa da törenle bir madalya versek dedik ama kimseyi bulamadık. Ölümünden 60 sene sonra kimsesi kalmamış bir kişinin adını üniversitemize vermiş olduk.

 

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi’nin bugünkü yapısından bahseder misiniz?

Şu anda üniversitemiz 11 dönüm arazi üzerine kuruludur. Üniversitemizde Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Güzel Sanatlar ve Tasarım, Sağlık Bilimleri, Fen-Edebiyat, Tıp ve Diş Hekimliği olmak üzere 7 fakülte, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere iki enstitü ve bir meslek yüksekokulu bulunmaktadır. Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleri henüz fiziki altyapı ve akademik kadro tamamlanmadığı için eğitim ve öğretime henüz başlamadı.

 

Mühendislik Fakültesinde; İnşaat, Elektrik-Elektronik ve Endüstri Mühendisliği bölümleri,  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde; İşletme, İktisat, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümleri, Güzel Sanatlar Tasarım Fakültesinde; Mimarlık ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümleri, Sağlık Bilimleri Fakültesinde; Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümleri; Fen-Edebiyat fakültesinde psikoloji bölümü var.

 

Üniversitenizin temel hedeflerini anlatabilir misiniz?

Üniversitemizin temel hedefi, çağdaş eğitim metotları uygulayarak piyasanın ihtiyaç duyduğu bilgi ve becerilere sahip, mesleki açıdan yetkin, analitik düşünme yeteneği gelişmiş, mesleğine saygı ve sevgi duyan, paylaşımcı, yapıcı, araştırmacı, girişimci, özgür, eleştirel düşünen, üretken, ekip çalışmasında başarılı, sorunlara çözüm üretebilen, teknolojik gelişmeleri izleyip bundan faydalanabilen, bakış açısı geniş, çevre koruma bilinci taşıyan, toplumsal ve etik değerlere saygılı, kendine güvenen, kendi kültürünü iyi bilen ve özümseyen, bu kültürü koruyarak evrensel değerleri benimseyen, düşünceye saygılı ve hoşgörülü olan, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı, insanı her türlü değerin üzerinde tutan, bilgi ve tecrübesini yeni ve gerçek hayat problemlerine uygulayabilecek kapasiteye sahip, sosyal ve kültürel yönü güçlü, Atatürk ilke ve inkılâplarını özümsemiş bireyler yetiştirmektir.

 

Akademik kadroda istenen noktada mısınız?

Yalnız bizim değil, Türkiye’de bütün üniversitelerin hoca sorunu var. Biz de maliyeti ne olursa olsun kaliteli bir akademik kadroya sahip olmayı hedefliyoruz.

 

Fiziki altyapıda eksiğiniz var mı?

Başlangıçta lojman eksiği, en büyük eksiğimiz olur diye düşünüyordum. Ancak bugün 20 tane dubleks dairemiz, biri 6 daireli diğeri 12 daireli binalarımız lojman talebi olanlara veriliyor. Son olarak 3 ayda bitecek 12 daireli yeni bir bina yapıyoruz kampüsümüzde.

 

Öğrencilerinizin barınma ve sosyal gereksinimlerini ne kadar karşılayabildiniz?

Şu anda yurt sıkıntımız olmamasına rağmen 5. yurdun inşaatına başladık. Şu anda bir kapalı spor salonumuz var, açık halı sahamız var, tenis kortumuz var, basketbol sahamız var. Bir tek havuz için arazide bir sıkıntı çektik ama projede o da var.

 

Üniversite-sanayi işbirliği için nasıl bir yol izliyorsunuz?

Bundan sonra sanayi ile daha yoğun bir işbirliği içinde olmayı hedefliyoruz. Öğrencilerimizin eğitim aldıkları alanlarla ilgili sanayi kuruluşlarında, eğitim görürken, yazları, sömestır arasında yılda en az 1 ay çalışmaları yönünde bir hazırlık içerisindeyiz. Ortaya çıkacak mali külfeti karşılamaya hazırız.

 

Yeni eğitim öğretim yılı için burs olanaklarınız nelerdir?

2017-2018 eğitim öğretim yılı için toplam kontenjanımız 656’dır. Bunların 70’i tam, 56’sı yüzde 75, 310’u yüzde 50, 30’u yüzde 25 burs olanağından yararlanacaktır. Bu da yeni öğrencilerimizin yüzde 71’inin burslu olacağı anlamına geliyor.

 

Son olarak orta ve uzun vadeli hedeflerinizi de konuşalım…

Bundan sonraki hedefimiz köklü bir üniversite haline gelmek için kurumsallaşmaya odaklanacağız. İkincisi; eğitim seviyesini yukarıya çekmektir. Tabii, bunun için araştırma görevlisi sayısını artırmak gerekiyor ki bu da zamanla olacak bir gelişmedir. O kadroyu tamamladığımız gün rahat ederiz.