RÖPORTAJ — 2 Aralık 2019 at 12:00

ALBARAKA TÜRK GENEL MÜDÜR YARDIMCISI HASAN ALTUNDAĞ: 2020’DE HIZLI BÜYÜME VE KARLILIK DÖNEMİNE GİRECEĞİZ!

 

Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ, Albaraka Türk olarak, aktif kalitesinin iyileştirilmesine odaklanılan son birkaç yılın ardından 2020 yılı itibarıyla tekrar hızlı büyüme ve karlılık dönemine girmek üzere çalışmalarını yürüttüklerini dile getirdi.

 

Albaraka Türk, katılım bankaları arasında müşterilerine sunduğu ürün ve hizmetler kadar son dönemde odaklandığı dijital dönüşüm programıyla da dikkat çekiyor. Türkiye ekonomisinin tekrar büyümeye başlamasıyla birlikte bankacılık sektörünün de büyümeye başlayacağına dikkat çeken Albaraka Türk Genel Müdür Yardımcısı Hasan Altundağ ile Albaraka Türk’ün hedeflerini ve projelerini konuştuk.

 

Albaraka Türk’ün hedefleri bağlamında 2019 yılını değerlendirir misiniz?

Bankacılık için genel olarak riski yönetme sanatı diyebiliriz. 2019 yılı da tüm bankacılık sektöründe olduğu gibi bizim için de aktif kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak yapılan çalışmaların ağırlıklı olduğu bir yıl olarak geçti. Finansal hareketliliğin ve risklerin yoğun olduğu son bir yılda Finansal hedeflerimizle ilgili aldığımız kararlarla müşterilerimize ürün ve hizmetlerimizi bugün avantajlı oranlar sunmayı başarabilecek noktadayız. 2019 yılında enflasyonda beklediğimiz düşüş ile yılı enflasyon anlamında nispeten sevindirici noktalarda tamamlıyoruz. Satın alma gücü ve ekonomik hareketliliğin de halen istenen seviyelerde olmasa da 2018 yılına göre arttığını gördük. Finansal hedefler dışında dijital dönüşüm programı kapsamında, programın ilk fazı olan altyapının güçlendirilmesi projelerini bu yıl tamamlıyoruz. Dijital dönüşüm programı önümüzdeki yılların bankacılığı için çok önemli bir adım olarak karşımızda.

 

2019 yılında sunulan yeni hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

2019 yılında ürün ve hizmetler anlamında müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak birçok girişimde bulunduk. Müşterilerimizin hali hazırda bulundurdukları tasarrufları teminata alarak ek bir teminat almadan finansman imkanı sunduğumuz Kira Sertifikası Teminatlı Kredi, müşterilerimizin bankamıza vereceği otomatik ödeme talimatı ile hesaplarında ay sonunda yeterli bakiye olmasa dahi limit kapsamında SGK Prim Ödeyen Hesap ürünü ile prim ödemeleri, Turizm Destek Paketimizle turizm sektöründe faaliyet gösteren ve döviz cinsi geliri bulunan otellere, acentalara, otellere tedarik sağlayan firmalara sezona hazırlık, döviz kredisi kullandırımı, başvuru sonucu saniyeler içerisinde müşteriye bildirdiğimiz, ön onay alan müşterilerimizin şubeye giderek işlemlerini tamamladıkları, müşterimiz olsun ya da olmasın fark etmeksizin tüm müşterilerin başvuru yapabildikleri Jet Finansman ürünümüzle bireysel segment müşterilerimizin konut, araç ve ihtiyaç finansmanı için şubeye gitmeden web sitemiz (https://www.albaraka.com.tr/jet-finansman-basvuru.aspx) kanalıyla 7/24 başvuru yapabildiği bir dijital başvuru platformunu sağladık. Nöbetçi Transfer ürünümüzle müşterilerimiz online kanallardan mesai saatleri dışında ve hafta sonları dahil eft ve havale ile para transferi yapma imkanına kavuştular. Bunun yanı sıra firmaların akaryakıt alımlarına hızlı, ekonomik ve pratik çözümler sunan Akaryakıt Yönetim Sistemi (AYS) firmalara indirimli ve vadeli akaryakıt alabilme imkânı sunmaktadır.  Ayrıca AYS ile müşterilerimizin yakıt alımlarında etkin raporlama, fatura takibi, muhasebeleştirme, kilometre kontrolü gibi operasyonel kolaylıklar sağlanmaktadır.

 

BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dâhil oldunuz. Bu alanda yaptığınız çalışmalar ve politikalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Albaraka Türk Katılım Bankası olarak 2019 yılında Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi değerlemesine tabi tutulan şirketler arasında yer aldık ve değerleme sonucunda 1 Kasım 2019 tarihi itibariyle endekse dâhil edilen ilk katılım bankası olduk. Bildiğiniz üzere BIST Sürdürülebilirlik Endeksinin amacı, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer alacağı bir endeks oluşturulması, Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artmasıdır. Biz de Albaraka Türk olarak uzun vadeli değer yaratmak amacıyla ekonomik, çevresel ve sosyal faktörleri kurumsal yönetim ilkeleri ile birlikte şirketimizin faaliyetlerine ve karar mekanizmalarına uyarlıyor; bu konulardan kaynaklanabilecek riskleri yönetiyor ve bu bilgileri kamuya açık şekilde paylaşıyoruz. Borsa İstanbul bizi ve gerekli kriterleri sağlayan diğer şirketleri uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerine göre değerlemeye tabi tutuyor ve her yıl belirli bir periyodda Sürdürülebilirlik Endeksine dâhil ediyor. BİST Sürdürülebilirlik Endeksine dâhil edilmemiz ile Bankamızın sürdürülebilirlik çalışmaları ivme kazanmış oldu. Albaraka Türk olarak sürdürülebilirlik denildiğinde akıllara gelen ilk katılım bankası olmayı hedefliyor, çalışmalarımızı bu çerçevede sürdürmeye gayret ediyoruz.

 

Finans yayıncılığına başladınız. Albaraka Yayınları’nın hedefleri nelerdir?

Albaraka Yayınları olarak iktisat, finans ve yönetim alanlarındaki literatürü beslemeyi önemsiyoruz. Bu sebeple ilk iki sene bu alanlara odaklanacağız. İslami finans, İslam iktisadı ve iş yerinde merhamet, yönetim alanlarında uzmanlaştıktan sonra çocuk kitapları, sosyoloji, psikoloji, felsefe vb. alanlarda çeşitliliğimizi artırıp yayıncılık hayatımıza devam etmek istiyoruz. Hedefimiz kaliteli eser üreten genç araştırmacıları desteklemek ve çeviri kalitesiyle adından söz ettiren yayınlar yapmak.

 

Albaraka Garaj’ın 3. dönem start-up’ları hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Albaraka Garaj bankamızın çok önemsediği bir proje, 3. Dönemindeki projelerimizi de sevinçle belirledik; bunlar Roboadvisor çözümü sunan Miks, Kolay ödeme çözümü hizmeti sunan Bakiyem, Sizin stilinize göre her ay evinize kıyafet gönderen Clotie, Gayrimenkul şirketleri için ERP çözümü sunan Agent Work, Okunabilir Finans İçerikleri üreten DijiFi, Yüzlerce verinizi inceleyerek kredi riskinizi ölçen Fanaliz, Tersine e-ticaret çözümü sunan Bulbunu Blockchain tabanlı güvenlik çözümü üreticisi Octabase, Afrika’da ödeme çözümleri sunan AdachyPay, Tüm banka hesaplarınızı entegre olarak tek ekranda görmenizi sağlayan Vomsis, Örgün eğitim kurumlarında veli, öğrenci, yönetici ve öğretmenler arasında sosyal ağ hizmeti sunan Okul101, Yeni nesil müşteri destek platformu Juphy, Çocuklara yönelik etkinlik, eğitim ve bakım hizmeti sunan kurumlar ile aileleri buluşturan Kidoole, Ön ödemeli gençlik kartı EYCA. Albaraka Garaj’dan çıkan girişimcilerimizi sonrasında da her alanda desteklemeye, yatırım yapmaya devam ediyor ve girişimcilerimizi bu platformda olmaya bekliyoruz.

 

Mobil bankacılık uygulamanız Communicator Awards’da iki ödül aldı. Mobil bankacılık çalışmalarınız ve hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Albaraka Türk olarak mobilin merkezde olduğu ve dijital kanallarımızın birbiri ile entegre yürüyebildiği bütünleşik bir kanal stratejisi ile ilerliyoruz. Mesela, para çekme işlemlerinde QR kodu kullanıyoruz, mobilden başlayan işlem ATM’de sonlanıyor. Platform bankacılığı kapsamında vizyonumuz bütün dijital kanallarımızın birbiri ile entegre olabildiği, farklı firma işbirliklerine açık, sade, kullanışlı, güvenli ve yenilikçi bir deneyim sunabilmek. Bu kapsamda platformumuza kişiselleştirilebilir fonksiyonlar, hızlı erişim, işlemi tekrarla gibi yenilikler ekledik. İlave fonksiyonlarla ilgili geliştirmelerimiz de hız kesmeden  devam ediyor. Kullanıcı deneyimi bizim üzerinde dikkatle durduğumuz bir husus. Bu kapsamda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Birçok farklı firmanın yenilikçi projeleri ile değerlendirildiği Communicator Awards’dan “En İyi Kullanıcı Deneyimi” ve “Deneyimsellik & Yenilikçilik” alanlarında iki ayrı üstünlük ödülü almak doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. İlave olarak mobilde biyometriyi kullanmaya başladık. Müşterimiz yüz tanıma ile uygulamayı kullanabiliyor. Bunun yanında ses ve mesaj (chat) ile işlem yaptırabildiğimiz bir asistan hizmetimiz var. Mobil Asistan Türkiye’de ilk defa aynı anda ses ve mesajla (chat) işlem bankacılık botu olma özelliğini taşıyor. Kurlar, hesaplar, limit vs. bilgi hizmetlerinin yanı sıra müşterilerimiz para transferi gibi işlemlerini de asistan ile kolayca gerçekleştirebiliyor. Yapay zekâ teknolojisi ile gelişimine devam eden asistanımız yakın zamanda farklı fonksiyonlar için de müşterilerimize hizmet sunmaya başlayacak. Mobil Platform’da İngilizce işlem yapabilmek mümkün. Yakın zamanda Arapça özelliğini de ekledik. Kısa süre içinde bütün müşterilerimizin hizmetine sunacağız. İlave olarak fintekler, teknoloji üreten kuruluşlarla işbirliği içerisinde güzel çalışmalar yapıyoruz. Örnek olarak Birleşik Ödeme ile geliştirdiğimiz 7/24 para transferi hizmetimiz var. Müşterilerimiz mesai saati sonrasında ya da tatil günlerinde başka bankalara TL para transferi yapabiliyor.

 

Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) nasıl değerlendiriyorsunuz? YEP’in katılım bankacılığına etkileri ne yönde olacaktır sizce?

Yeni Ekonomi Programında toplumun her kesimini ilgilendiren düzenlemeler olduğunu görüyoruz. Dolarizasyonun azaltılması amacıyla bir dizi tedbir devreye alınacak, vergi indirimleri ile TL yatırım araçlarının cazibesinin arttırılması planlanmakta katılım bankacılığı yatırım ürünlerinin de bu alanlardan olumlu etkileneceğini ve cazibesinin artacağını düşünüyorum. Kumbara Hesabı gibi bir ürünle her yeni doğan çocuğa hesap açılması ile tasarrufun arttırılması planlanmaktadır. Bunun yanı sıra bankamızın da ilk kullanıcılarından olduğu Kredi Garanti Fonu’nun yine devam edeceğini, sektörel olarak ayrışacağını ve ağırlıklarının ayarlanacağını tahmin ediyorum. YEP ile yabancı yatırımcının ülkemize ilgilisinin artacağını düşünüyorum. Bu da yatırım ortamını canlandırıp ekonomik kalkınmayı da beraberinde getirecektir. YEP ile öngörülen reformlar hızla harekete geçerse katılım bankalarının da bundan olumlu etkileneceğini ve toplumsal bir faydanın olacağını düşünüyorum.

 

2020 hedefleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Türkiye ekonomisinin tekrar büyümeye başlamasıyla bankacılık sektöründe de büyümenin başlayacağını, kredi talebinin artacağını düşünmekteyiz. Albaraka Türk olarak, aktif kalitesinin iyileştirilmesine odaklanılan son birkaç yılın ardından 2020 yılı itibarıyla tekrar hızlı büyüme ve karlılık dönemine girmek üzere çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kısa vadede hedeflerimiz, daha çok kaynak geliştirme, Kobilere yönelik ürün ve hizmetlerin çeşitlendirilmesi ve dış ticaret sektörünü destekleme üzerinedir. Kredi büyümesinde KOBİ’leri hedefleyen bankamız,  2020 yılında KOBİ müşteri sayısını artırmayı hedeflemektedir. 2020 yılında dijital bankacılıkta da önemli adımlar atmak üzere hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Dijitalden müşteri olma, dijital kanallardan kredi başvurusu alma gibi projelerimizi 2020 yılı başında hayata geçirmeyi hedefliyoruz.   Önümüzdeki yıl içerisinde; karar destek sistemleri, chatbot gibi uygulamalar sayesinde bankacılık modellerini akıllı sistemler ile geliştirmek, blokchain uygulamaları ile müşteri gizlilik ve güvenliğini artırmak, sesli asistan, yeni nesil şube ve farklılaştırılmış bankacılık modelleri ile kişiye özel hizmetin geliştirilmesini hedeflemekteyiz. Sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk faaliyetlerimize 2020 yılında da devam edeceğiz. BIST Sürdürülebilirlik endeksinin yanısıra CDP’ye etkin katılım sağlayan Bankamız, gelecek dönemde CDP değerlemesinden daha olumlu sonuçlar almak için çalışmalarına devam etmektedir.