RÖPORTAJ — 2 Aralık 2019 at 12:10

OSES ÇİĞKÖFTE YÖNETİM KURULU BAŞKANI OSMAN YAŞAR: BAŞARIMIZIN TEMELİNDE İŞİMİZE DUYDUĞUMUZ SEVGİ VE İNANÇ VAR!

 

Sektörde lider konumda olduklarını söyleyen Oses Çiğköfte Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yaşar, Oses’in başarısının temelinde sevgi ve inancın yattığını vurguladı.

 

Geleneksel lezzetimiz çiğköfte bugün endüstriyel tekniklerin kullanıldığı bir sektör yapılaşması içerisinde üretiliyor. Onlarca firmanın rekabet halinde olduğu çiğköfte sektöründe lider konumda olan Oses Çiğköfte bugün neredeyse bin şubeli bir yapıya ulaşmış durumda. Bu büyümeyi üretimdeki kalitesi kadar franchisinge de borçlu olan Oses Çiğköfte’nin başarısını ve gelecek hedeflerini Oses Çiğköfte Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yaşar ile konuştuk.

 

OSES olarak sektörde 25 yılı doldurdunuz. Bu 25 yılın öyküsünü ve bugün geldiğiniz noktayı özetle anlatabilir misiniz?

Geçen sene 25 yılımızı geride bıraktık. Çiğ köfte satmaya seyyar arabayla başladık. O dönemde çiğköfte elle yoğuruluyordu. Daha sonra biz etsiz çiğköfteyi yaptık ve makine kullanmaya başladık. Markamızı büyütmeyi franchising ile başardık. Günden güne büyüyoruz. Biz işimizi severek yapıyoruz. Bugün itibariyle 950 şubeye ulaştık. Avrupa’nın 17 noktasında şubemiz var. Yurt içinde İstanbul, Ankara, Adana, Bursa, Konya ve Çorlu’da, yurtdışında ise Almanya’da fabrikalarımız var. Çorlu’daki yeni fabrikamızda uzun ömürlü paketli ürünler üretiyoruz. Bugün Avrupa’nın bütün ülkelerine ihracat yapmaktayız. Avrupa’ya gönderdiğimiz 90 gün ömrü olan paketli bir ürünümüz var. Yurt içinde sunduğumuz 35 gün ömürlü paketli bir ürünümüz var. Artık bugün Amerika’ya gemiyle ürün gönderiyoruz. İstihdam kazandırıyoruz. Gelin kendi işinizin patronu olun diyoruz. 15 bin ile 25 bin TL arasında şube açılıyor.

 

Lokasyonları siz mi tayin ediyorsunuz?

Bize başvurular yapılıyor, ondan sonra lokasyonları değerlendiriyoruz. Çünkü açtığınız lokasyonda üç-beş ay sonra tabela indirilsin istemiyoruz. Bu markamıza zarar verir. Bize katılan her bayi ailenin üyesidir, zincirin bir halkasıdır. Onlara sürekli eğitimler veriyoruz. Denetimlerimiz de sürekli oluyor.

 

Bu anlamda sektörde lideri misiniz?

Mütevazı olmayayım; sektörde lideriz. Çünkü biz sektörde öncü ve örnek olduk. Diğer firmalar bizi baz aldılar. Biz bundan gurur duyuyoruz. Seyyar arabadan bugün neredeyse bine yakın şubesi olan, aynı zamanda endüstriyel kapasitede dünyaya ihracat yapan bir firma haline geldik.

 

Sektörün genel durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sektör nereye doğru evriliyor?

Her gün onlarca üretici çıkıyor ortaya. Müşteri kitlesi olarak sektör B ve C grubuna hitap ediyor. Ama yavaş yavaş çıtayı yükselttiğimizi düşünüyorum. Çiğköfte sağlıklı bir üründür. Bugün Tarım Bakanlığı da çiğköfte sektörüne yönelik denetimlerini çok sıkı bir şekilde yürütüyor. Kamuoyuna yansıyan olumsuz haberler tamamen spekülasyondur.

 

Denetimleri başarılı buluyor musunuz?

Bence denetimler başarılı. Bizim tesislerimiz de ayda bir kere denetlenir. Denetimde en ufak bir kuralsızlık, uygunsuzluk ağır cezalandırılıyor.

 

Sizi bugünlere taşıyan sihirli hareketler nelerdir?

Biz işimize sevgi ve inanç kattık. Sevgi ve inanç olmadan hiçbir şeyi başaramazsınız. Elbette bu kadar büyüyeceğimizi biz de bilmiyorduk. Ama sektörde markamız benimsendi, lezzetimiz beğenildi. Bu şekilde 25 yıldır yürüyoruz.

 

Üretim yöntemi olarak yöresel ve ürün çeşitliliği açısından farklar var mı?

Daha önce elle yoğurduğumuz çiğköfteyi bugün Avrupa’dan getirttiğimiz makinelerde yoğuruyoruz. Makineler bir saat içinde 1 ton çiğköfte çıkarabiliyor. Çiğköftede seri üretime girmiş olduk. Bu da maliyetlerimizi düşürürken firmamızı büyütmüş oldu.

 

Peki, makineyle yoğurma elle yoğurmanın verdiği lezzeti verebiliyor mu?

Elle, sevgi katarak yoğurmanın verdiği lezzeti makineler veremez. Ancak makinelerimize elle yoğurmanın verdiği lezzeti verecek özellikler ekledik. Yeni tasarladığımız makine çiğköfteyi soğutarak yoğuruyor. Eskiden buzla yoğurulurdu. Biz bu makineyle geleneksel tada yakın bir lezzet yakalamış olduk.

 

Sektörde nasıl bir rekabet içerisindesiniz?

Sektörde rakibimiz yok. Piyasa standartlarını da, fiyatları da, servis kalitesini de biz belirliyoruz. Sonuç olarak sektörün lideriyiz.

 

Sektörde yeni oyunculara alan var mı? Girişimcilik noktasında neler söyleyebilirsiniz?

Çiğ köfte sektörüne A segmentinde müşteri kitlesi olmadığı için büyük yatırımcılar gelmiyor. Sektörümüze daha mütevazı sermayesi olan insanlar geliyor. 80 milyon nüfuslu Türkiye’de, henüz birçok mutfağa çiğköfte girmiş değil. Onlarca marka sektörde üretim yapıyor ama sektör daha da büyüyebilir. Sektörün önü açık.

 

Türkiye’de çiğköfte tüketimi ne düzeyde?

Farklı rakamlar söylense de günde yaklaşık 500 ton civarında çiğköfte tüketiliyor.

 

Daha çok hangi yaş grubu çiğköfte tüketiyor?

Daha çok 8-35 yaş arasında diyebilirim.

 

2020’de ciddi vergi artışları bekleniyor. Gıda ürünlerinde yüzde 8 KDV var. Bu kimilerine göre yine de yüksek bir oran. Sizce uygun bir oran mı?

Gıda ürünlerinde KDV yüzde 18’den yüzde 8’e indi. Bu çok iyi bir rakam… Ancak Türkiye’de gıda pahalı. Türkiye tarım ülkesi deniliyor ama yıllardır sağlıklı bir tarım politikasının izlenemediğini düşünüyorum. Tarımda iyi planlama yapılamadı. Aslında yapılabilir ama bilinçli tarım politikası lazım.

 

İhracat son dönemde sanayici için adeta can simidi oldu. Siz nasıl bakıyorsunuz ihracata?

İhracat da siyasete bağlı biraz. Türk ürünlerine karşı bir antipati var dünyada. Ama yine de ihracatta iyi gidiyor Türkiye. Öte yandan ürünlerimiz değerinin altında satılıyor yurtdışında. Katma değerli ürünlere yönelmek lazım. Bu amaçla Türkiye son yıllarda hamlelerini yapıyor, Ar-Ge yapıyor, devlet destek veriyor. Kısa vadede olmasa da başarılı olacağız.

 

Sizin ihracatta yol haritanız nedir?

Biz daha önce Çin’de bir fabrika açtık. Ancak iki sene sonra çekildik. Çünkü Çin çok zor bir pazar. Ürünü bilmiyor olmaları da bir dezavantajdı. Rusya pazarında yokuz. Avrupa pazarında güçlü bir şekilde varız şu anda. Almanya’da fabrikamız var. Amerika pazarında da varlık gösteriyoruz.

 

Hedefleriniz açısından 2019 yılını nasıl kapatıyorsunuz? 2020 ile ilgili hedef ve öngörüleriniz nelerdir?

Hedeflerimiz dahilinde 2019 yılında 57 şube dahil ettik zincirimize. Muhtemelen yıl sonuna kadar 20 şube daha açacağız. Bine yaklaşıyoruz. 2020’den de umutluyuz. Hizmet etmeye devam edeceğiz, kalitemizden ödün vermeyeceğiz. Biz halkımızın ayaklarına hizmet götüreceğiz ve istihdam sağlayacağız.