RÖPORTAJ — 1 Eylül 2021 at 17:43

EMA AYAKKABI A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN ERCAN: “İŞİMİZİN SIRRI YARATICILIK, FARKLILIK VE FARKINDALIKTIR”

EMA AYAKKABI A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI HAKAN ERCAN

İŞİMİZİN SIRRI YARATICILIK, FARKLILIK VE FARKINDALIKTIR!

Endüstriyel ayakkabı ve iş güvenliği ayakkabıları sektöründe faaliyet gösteren Ema Ayakkabı A.Ş., kurulduğu günden bu yana yakaladığı kalite imajını koruyarak sektördeki yerini korumuş ve müşteri portföyünü her geçen gün arttırmakta.

Koşulsuz müşteri memnuniyeti konusunu ana ilke olarak benimsediklerini ifade eden Ema Ayakkabı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ercan ile yaptığımız söyleşide Hakan Ercan, kaliteden taviz vermeden her geçen gün dünya çapında bir şirket olma amacına yaklaştıklarını söylüyor.

Hakan Bey, öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz? 

1972 yılı Almanya Stuttgart şehrinde doğdum. 1980 yılında ise Türkiye’ye dönüş yaptık. Babam o yıllar Türkiye’nin en büyük ve marka değerine sahip ayakkabı üreticilerinden birinin üst düzey yöneticisiydi. Çok küçük yaşlarda olmama rağmen, ailemizde ve yakın çevremizde iş ve ayakkabı konuları sık sık konuşulurdu. Bu yüzden iş ve ayakkabı kelimesi benim için sihirli bir kelime olmuştu. Bugün ise; bu iki kelime “İş Ayakkabısı” olarak birleşmiş ve benim mesleki hayatım olmuştur.

Şirketiniz hakkında bilgi verebilir misiniz? 

1993 yılında ticaretin kalbi olan Karaköy’de tarihi Ada Han’da şirketimizin ilk adımını attık. Bugün itibariyle İş ayakkabıları üretimi yapan 110 kişiye doğrudan istihdam sağlayan ve sektörünce öncü firmalardan biriyiz. Öncelikle belirtmek istediğim konu; çalışanlarımıza verdiğimiz önemdir. Aynı zamanda üretim aşamasında çevreye gösterdiğimiz değer, müşterilerimize sunduğumuz kalite, ISO 9001:2015 ISO ,14001:2015, ISO 45001:2018 belgeleriyle TUV Thuringen firmasından aldığımız belgelerle başarılarımızdır.

İhracat kapasiteniz nedir? Hangi ülkelere ihracat sağlıyorsunuz? 

Dış ticaretimizi güçlendirmek adına; 2019 yılında ilk adım olarak Almanya Hamburg kentinde Ema GmbH şirketimizi kurduk. İki yıldır Almanya ve birçok Avrupa ülkesine, paralelinde ise; İngiltere ve Amerika’nın bir çok ülkesinde satışlarımız devam etmektedir. Orta Asya ve Orta Doğu’da da bir çok girişim planı ve stratejik ihracat kapasiteleri yönünde girişimlerimiz vardır.

Üretim parkurunuzdan bahseder misiniz? 

Üretimini yapmış olduğumuz iş ayakkabıları Avrupa’da akredite olmuş, laboratuvarlar da test edilmiş ve Avrupa stantardı olan EN ISO 20345 belgeleriyle tescillenmiştir. Ema Ayakkabı A.Ş. çatımız altında Ema, Toe, Tae, Toergy olarak dört markamız bulunmaktadır. Her bir markamız farklı tasarımlarda ve farklı kullanım alanlarına göre spesifik üretilmektedir. Günlük kapasitemiz ortalama 1.300-1.500 çifttir. Üretim hızımızı vardiya sistemimizle arttırılabiliyoruz. Üretimimiz son iki yıldır neredeyse %100 verimlilikle çalışmaktadır. Üretimini yaptığımız iş ayakkabılarımızı yüksek kalitede malzemeler ile üretilmek olup, üstün kalite ve standartlar ile tüketiciler ile buluşturuyoruz. Uzun süreli rahat giyim için, akla gelebilecek tüm detaylar düşünülmüş, geliştirilmiş, test edilmiş ve garantörlüğümüzde olmaktadır.

Yılda kaç çift ayakkabı üretimi yapılmaktadır?

Yıllık kapasitemiz tam zamanlı vardiyalı sistemde 450.000 çiftin üzerinde. Önümüzdeki yıl hedeflerimizde ise; kapasitemizi yeni alacağımız makine parkuru ile arttırmayı planlıyoruz.

Sektöre bakış açınızı öğrenebilir miyiz?

Hep kullandığım bir söz vardır. “Çalışan bir işçi ya da emekçi;  iş ayakkabısı içinde sıradandır ama iyi bir iş ayakkabısı içinde, tam bir savaşçı haline gelir.”

Bu sloganla yola çıkarak geçmişte ve bugün yaptıklarımız kurumumuzun geleceğini belirliyor. Geleceğe beraber yürümek için hep yenilikçi, özel tasarım ve heyecan verici modeller geliştirip çalışan insanlarımız için öncü olmak istiyoruz. Bunun için tüm ekibimizle büyük bir özveri ve tüm gücümüzle çalışıyoruz. Sektörümüz aslında Tüm Türkiye’nin gücünü yansıtıyor. Biz iş güvenliğini sağlayacağız, çalışanlarımız üretecek ve ülkemiz büyüyecek. Bu değer ve yaklaşım ile her geçen gün ülke ekonomimize kazanım sağlayacak, girişim ve planlamalar ile iş ayakkabıları endüstrisinde farkındalık yaratmaya devam edeceğiz.

Bu sektördeki ülke ekonomisindeki değerler, girişimler ve gelişmeler nelerdir? 

Günümüzde ülke ekonomisine karlılık kadar önemli bir şey yoktur. Bu olmadan nasıl yaşayabiliriz. Bu noktada karlılığı sürdürmek, ekonomiye değer kazandırmak için sürekli farklılık ve farkındalık yaratmak durumundayız. Yurt dışı müşterilerimize sürekli şirketimizi ve ürün gamımızı tanıtıyor,  global arenada marka değerimizi arttıracak girişimlerde bulunuyoruz. Uluslararası fuarlara katılım sağlayarak, yapılanmalarımızı her geçen gün güçlendiriyoruz.  Bir önceki soruda belirttiğim gibi; Almanya’da kurduğumuz şirket ile markamızın bilinirliğini arttırmak adına gerekli tüm hizmet ve  faaliyetleri eksiksiz yürütüyoruz.

Birkaç yıl öncesine kadar Avrupa pazarında fiyat gücüne inanan bir müşteri kitlesi vardı. Ema Ayakkabı A.Ş. olarak ürün yelpazemizi, kalite standartlarımızı, ayakkabı ve botlarımızı kullanacak olan kişilere sağladığı yarar ve koruyucu özelliklerimizi, kalitemizi ile farklılıklarımızı göstererek, müşterilerimize ulaşmayı ve ürünlerimizin kullanıcıları olmalarını sağladık.

Ülke ekonomisine değer katmak, %100 Türk markası olarak Dünya markaları arasında yer alabilmek için girişimlerimiz halen devam ediyor. Bu doğrultuda; fiyat avantajlı satış politikalarının ve yüksek ihracat yapmanın yeterli olmadığını düşünüyorum.  Ekonomiye fayda ve kazanım sağlamak için; şirket faaliyet yönetiminden, insan kaynakları ve çalışan haklarına, doğa ve çevre duyarlılığından; iş yönetimlerinizdeki prensiplerimize kadar bir çok dikkat edilmesi gereken önemli hususlar var.  Biz Ema Ayakkabı A.Ş. olarak bu çerçeve de uluslararası norm ve standartlara uygun hizmet ve faaliyetlerimiz ile sektörde farkındalık yaratıyoruz.

1 milyon fidan ekme kampanyanız ile ilgili bilgi alabilir miyiz? 

Ema Ayakkabı A.Ş. olarak sosyal sorumluluk ve duyarlılık projelerimiz kapsamında sizlerin de belirttiği gibi ülkemize 1 Milyon Fidan kazandırma projemiz var. Sorunuzun yanıtını vermeden önce ülkemizin dört bir yanında çıkan orman yangınlarından dolayı derin bir üzüntü içinde olduğumuzu sizlerin aracılığı ile okuyucularımız ile paylaşmak isterim. Bu felaketten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Yaşanan yangın nedeni ile zarar gören doğamız ve hayvanlarımız için elimizden gelen tüm desteği veriyoruz. Birlikte yaşamı yeniden yeşertmek için var gücümüz ile çalışıyoruz.

Şunu belirtmem gerekir ki; “1 Milyon Fidan” sosyal sorumluluk projemiz, daha önceden planlanan bir projeydi. Yaşanan bu zorlu günlerin ardından hızlıca hayata geçireceğimiz ve bizler için çok önem arz eden bir proje haline geldi. Yeni markamızın oluşumunu ve alt yapısını da bu yönde hazırlayarak, “Toergy ile Geleceğe Yürü” felsefemizi hayata geçirmiş olacağız.

Ayrıca Ema Ayakkabı A.Ş. olarak sosyal sorumluluk ve duyarlılık projelerimiz arasında,  satın alınan her bir çift Toergy markalı ayakkabılarımızda; ilk yıl sınırlı sayıda yapacağımız 100.000 çift ayakkabı için bir ağaç fidesi dikeceğiz. Bu projemizin 10 yıl sürmesi ve 10 yılında sonunda, Bir Milyon Ağaç ile ülkemize ve gelecek kuşaklara yarar sağlamayı hedefliyoruz. Ayakkabımızı giyen tüm değerli müşterilerimiz kendilerine ayrılmış olan sayfamızdan; adına dikilmiş fidanları rahatlıkla görebilecekler ve bu özel projede yer almanın mutluluğunu yaşayacaklardır. Böylelikle “Toergy ile Geleceğe Yürü” sosyal sorumluluk ve duyarlılık projemizde; “her ağacın gelecek kuşaklara mirasımız” olacağını, dünyamız üzerinde sürdürülebilir iş modelleri ile hep birlikte yeşil bir gelecek, temiz bir dünya yaratacağımız inancındayız.

6 ayrı tipte planlanan Toergy iş ayakkabısı modelleri; farklı çalışma koşullarında en uygun ayakkabıyı giymeye yönelik, spesifik ürün özelliği ile dikkat çekmektedir. Ürünlerimizin tümünü sanal ve güncel haber portalımızdan canlı olarak kullanıcılar ile paylaşacağız. Böylece çalışan insanlarımızı rahat, şık, konforlu ve en önemlisi güven kalitesi ile buluşturacağız.  Ema Ayakkabı A.Ş. olarak, ilk üretimlerimizde sınırlı sayıda üretim yapacağımız Toergy markalı ayakkabılarımızın derileri natürel sertifikalı, geri dönüşüm malzemeli %50’si ekolojik malzemelerden üretilecek olup, hayata geçireceğimiz projemizi de üretim, duyarlılık ve ürün farkındalığı tarafında destekleyeceğiz.

Katma değerli üretim yollarınız nelerdir? 

Geride bıraktığımız 30 yıl boyunca, milyonlarca insana iş ayakkabılarımızı giydirdik. Bir çoğundan ayakkabımızı nasıl daha iyi kullanacakları konusunda binlerce hikaye, öneri ve fikirler aldık. Bu yönde aktarılan her detay bizler için çok kıymetli. İş emniyet ayakkabılarımızda, hammaddelerimizde, fabrikamızdaki işlenme süreçlerinde ve ürünlerimize kazandırdığımız nitelikler ile kullanıcılarımızın talebine uygun sunulması konusunda girişimler yaptık. Ar-Ge ve inovasyon yönetimlerimiz ile günden güne gelişen yeni tasarımlar, geliştirilmiş teknolojik yatırımlarımız ile katma değerli ürünler ve fayda değer yaklaşımı ile hareket ettik.

İstihdam politikanız ve insan kaynakları yönetimlerinizden bahseder misiniz? 

Ema Ayakkabı A.Ş. olarak;  istihdam politikamıza önem veriyoruz. İş gücü piyasasında eşitliğin sağlanmasına bu bağlamda uygulanan politikaları yakından takip ediyoruz.

Günümüzde ne yazık ki Pandemi koşulları nedeni ile bir çok insan işsiz. Son yıllarda genç işsizliğindeki artış, genel işsizlik oranlarının çok üzerinde. Bu nedenle ülke olarak biz ve sektörde güçlü rol model olan kişi ve kurumların genç işsizlik sorununu ivedilikle gündemlerinde tutması gerekir. İstihdamı arttırmaya yönelik önlemler alarak, iş gücü piyasasında yapılanmalar sağlanması gerektiğini düşünüyorum.

Bizler Ema Ayakkabı A.Ş. olarak başta şahsım ve tüm ekibimiz ile iş gücümüzü fayda ve değer sağlama yönünde kullanıyoruz. Ayakkabı konusunda yeterlilik belgelerine sahip, tüm iş güvenliği kurallarına uyumlu, sorumluluk ve gerekliliklerimizi yerine getirerek insan kaynağının önemi ile hareket ediyoruz. Güler yüzlü, mutlu ve birbirimizi sevgi ile karşılayan yapımız ile tüm güzellikleri beraber paylaşıyoruz.

Ar-ge ve inovasyon yatırımlarınız nelerdir?

Şunu söyleyebilirim ki rekabet gücünü oluşturan iki önemli unsur vardır.  Biri verimlilik, diğeri ise inovasyon. İkisi de birbirinden kopamaz ve biri diğerinden daha az önemli değildir.  Fakat daha da önemli olan, bilgiye sahip olmaktır.  Bu bilgi iş tecrübeleriniz, zaman, mesai ve tecrübe ile pekiştiğinde daha da güçlenir. Bizler Ema Ayakkabı olarak bu yıl 30. yılımızdayız. Bir çok başarıyı beraberinde getiren 30 yılı tamamlamış bulunmaktayız. Şartlar ne olursa olsun bilgi üreten ve bu bilgiyi sadece kendi ülkemiz insanları için değil tüm insanlık için faydaya dönüştürmek amacıyla çalışmak zorundayız.  Şirketimiz Ar-ge ve inovasyon yatırımlarına da bu düşünce ile hareket ediyor. Gelecek referanslı yatırımlar, teknolojiyi yakından takip eden ve uygulayan yapımız, ülkemizin rekabetçi üstünlüğüne katkı sağlayan yaklaşım ve bu yaklaşımların uygulama süreçlerinin takip edilmesini sağlayacak bir anlayış ile hareket ediyor. Girişim ve yeniliklerimizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz.

Pandemi sürecindeki yönetim biçiminiz nedir? 

Sorunuza ilk olarak; Einstein’ın bir sözünü hatırlatarak başlamak isterim.

“Bir kriz, herhangi bir kişi, herhangi bir ulus için gerçek bir nimet olabilir.  Çünkü tüm krizler ilerleme getirir.”  Albert Einstein

Krizle baş etmenin yolu krize hazır olmak ve oluştuğunda krizi yönetebilmektir. Kriz yönetimi, yönetimin önemli bir boyutunu oluşturmaktadır. Dünyayı etkisi altına almış olan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve ülkemizde T.C. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere Koronavirüs Salgını (Covid-19) ile ilgili mücadelemiz halen devam ediyor. Ema Ayakkabı A.Ş. olarak bizlerde bu süreci bütün hassasiyetimiz ve gerekli kurumsal önlemlerimiz ile dikkatlice yürütüyoruz.

Ne yazık ki tüm dünyada yaşanan Covid-19 salgını hepimizde derin üzüntüler ve kalıcı hasarlar bıraktı. Öncelikli temennimiz; dünyamızda yaşanan bu sürecin bir an önce sona ermesidir. Bundan sonra tüm insanlığın, gerekli tüm önlemleri almasını ve her şeyden önemli olanın sağlığımız olduğunu fark etmesidir. İşte tam bu noktada iş güvenliği ayakkabıları üreticisi ve istihdam sağlayan bir kurum olarak; her zaman olduğu gibi önce bünyemizde görevli olan tüm çalışanlarımızın haklarının korunması ve yaşanılan zor süreç den en az zarar ile ilerlemesi için İK Yönetimlerimizde gerekli hassasiyeti sürdürmeyi başardık. Tüm kalite standartlarımız, Dünya ve Avrupa normlarına uygun üretim sertifikalarımız ile hizmet ve faaliyetlerimizi sürdürmeye yönelik çalışmalarımıza titizlikle devam ettik. Pandemi Sonrası Kurumların Faaliyete Geçme süreçlerindeki plan, uygulama ve stratejilerini kurum olarak eksiksiz yerine getiriyoruz.  Bu dönemde Ema Ayakkabı A.Ş. olarak Bilgi Yönetim Takımı oluşturarak, kamuoyundaki haberleri, yenilikleri ve güncel bilgileri hayata geçiriyor, sistemimizde bu yönde farkındalık yaratıyoruz. Tüm çalışanlarımızın ve yakınlarımızın sağlığını, güvenliğini ve motivasyonunu koruyabilmesi, zihinsel olarak aktif kalması ve çalışmaya devam edebilmesi için planlamalar yapıyoruz. Pandemi Sonrası Faaliyete Geçme Süreçlerimizi kapsayan ilgili kurumsal kitlerimiz ile personellerimizi, bayilerimizi, tedarikçi ve tüm iş ortaklarımızı bu yönde farkındalık yaratacak bir duruş ile yürütüyoruz.  Hizmet ve faaliyetlerimizin devamı için Covid-19 için geliştirdiğimiz ana stratejilerimiz ile başta “İnsan Sağlığının Önemi ve Sağlığımızın Korunması” ilkeleri ile hareket ediyoruz.

Geçen bu sıkıntılı dönem içinde üretimimizi, çalışma saatlerimizi, Covid tedbirleri dahilinde düzenleyerek değişken vardiya sistemimiz ile halen sürdürmekteyiz. Bu sistem dahilinde istihdam sayımızı %30 arttırdık, üretim kapasitemizde yüzde 90, ciromuzda ise %100 artırmış bulunmaktayız. En zor zamanlarda bile tedbirlere uyarak aktif kalmayı ve üretimimize ara vermeden devam etmeyi başardık.

Yeni markanız ile ilgili bilgi aktarımı rica ederiz. ayakkabılarınızdaki standartlar nelerdir? 

Yeni nesil “toergy” markamızı tasarlamaya başladığımızda; amacımızın ne olacağını, insanların ayakkabımızı giydiğinde ne düşüneceği, ayakkabımız ile ayakta kaç saat çalışılacağı, nereye giderse ayağında onunla beraber olacağı, ne kadar efor sarf ederse daha az yorulacağı ve bunun gibi her şeyi düşünerek tüm marka kurgumuzu yarattık. Bu kurgu ile yaratılan toergy markamızdaki modellerimizin en iyi ve sağlıklı yanı ayakkabımızı giydiklerinde ayakkabıyı unutmaları olacak, bu bizim için çok önemli bir detaydır. Bunun nedeni konforlu ve enerjik bir taban yapısından kaynaklanmaktadır.

İtalya’da ayakkabı tasarımcınız var. Neden İtalya? Bu size nasıl bir avantaj sağlamaktadır? 

Ülkemizde çok ender bulunan özel modelcilerimiz vardır. Ancak biz Ema Ayakkabı A.Ş. olarak özellikle iş ayakkabısında Avrupa standartlarını yakından takip ediyoruz. Bu durumda İtalya bu konuda kendini çok geliştiren bir ülke. Son iki yıldır tüm modellerimizi İtalya Milano’da tasarlattırıp, trendleri ve standartları çok yakından takip ediyoruz. Size küçük bir hikayemi anlatmak istiyorum. İtalya’da danışmanlık şirketi ile görüşmelere başladığımda bana çok özel bir dizayner bulmasını istemiştim. Firma bu arayışımı karşıladığında  İtalya’ya gittim. Bana üç alternatifi olduğunu hangisi ile çalışmak istersem ona göre devam edeceğinin bilgisini verdi. Ziyaretlere başladık ve son randevumuzda inanılmaz bir modelci hanım efendi ile tanıştık. Kendisine İş ayakkabısı tasarlayacağımızı söylediğimde şaşırarak, “-ben ünlü markalara tasarım yapıyorum hiç iş ayakkabısının tasarımını yapmadım, yanlış yerde olduğunuzun farkında mısınız?” dediğini hatırlıyorum. İşimize sevgimizden dolayı burada olduğumuzu, ilk olarak sizin gözünüz ve ellerinizle bu modellerimizin hazırlanmasını istediğimi dile getirdim. Kendisini de bu şekilde ikna ettiğimi hatırlıyorum. Böylelikle çok ünlü markalara tasarım yapan inanılmaz tecrübesi olan hanımefendi ile işlerimize başlamış olduk.

Sektör bazında spesifik ürün sunacağınız bir yapılanmalarınız var. Kısaca bahseder misiniz?  

Uzun süredir üzerinde çalıştığımız özel bir markamız olan toergy modellerini bu yıl sonuna kadar devreye sokacağız. İlk olarak sınırlı sayıda üreteceğimiz toergy grubumuz çalışan insanlarımızın yaşam kalitelerini iyileştirmek, kusursuz bir iş ayakkabısı giymelerini sağlayacağız. toergy ayakkabılarımızın derileri natürel sertifikalı, geri dönüşüm malzemeli %50 si ekolojik malzemelerden üretilecek.

6 tip olan toergy marka iş ayakkabımızı, farklı çalışma koşullarında en uygun ayakkabıyı giymeye yönelik sektörel ortamlarda çalışmaları, avantajlarını veya dez avantajlarını izinleri dahilinde kullanıcılar tarafından güncel haber portalımızda canlı olarak paylaşacağız. Böylelikle özenle yapmış olduğumuz ayakkabılarımızın sözde değil tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini ispatlamış olacağız.

Tüketici ve nihai tedarikçilerinize sunduğunuz ürünlerdeki faklılıklardan bahseder misiniz? 

Pandemi sürecinde ihtiyaçları karşılanmamış ayakkabı kullanıcılarını tespit ettik. Tüm isteklerini uzman ekibimizle masaya yatırarak ortak bir noktada birleştirdik. toergy markamızla belli bir pazar payına sahip olacağız. Aldığımız geri bildirimlerle tasarlanan modeller artık müşterinin istemesinden önce biz yapmış olacağız. toergy fabrikamızda üretilecek bir ayakkabı olarak çıkacak ama müşterilerimizde konfor ve maksimum güvenlik sağlayacak.

Son olarak eklemek istedikleriniz…

“İş ayakkabısı bilgisi güçtür.” Hafife de alınacak bir slogan değildir. Tam aksine ayaklarınızın güvenliği, konforu sağlamlığı için neye ihtiyacınızın olduğunu tam olarak bilmek için bilgiye, eğitime ihtiyaç vardır. İşte o zaman doğru ayakkabıyı müşteriye anlatabilir, sunabilir ve satabilirsiniz. İş ayakkabılarımız rahat, uzun ömürlü ve sizi güvende hissettiriyorsa üretimimize başladığımız tarihten itibaren bugüne kadar yeni iyileştirmeler yeni fikirler geliştirmeye devam ediyor ve gücümüzü ilham kaynağımızı buradan alıyoruz. Yapmış olduğumuz ayakkabılar sadece teknik iyileştirmeler ile değil aynı zamanda küresel standartlar ile de gelişiyor. Piyasa da çok farklı iş ayakkabıları vardır. İlk bakışta hepsi iş ayakkabısıdır. Ancak aralarında büyük farklılıklar vardır. Bu farklılıklarımız ayakkabılarımızı ayağınıza giyip sizi korumaya ve konforu hissetmeye başladığında anlayabilirsiniz. Öncü olmak, sürekli yaratıcı, şaşırtıcı ve değer katan iş ayakkabıları üretip hızla dünya piyasalarına yayılmak bu sürekliliği işin bir parçası olarak yapmakla mümkün hale gelmektedir.

Hiçbir iş ayakkabısının sırrı yoktur. İşin sırrı yaratıcılık, farklılık ve farkındalıktır. Bizim markamız bizim için önemli, sizin ayağınız da sizin için önemli. Toergy markamızı birlikte ortaya çıkarmak ve sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyarız.