RÖPORTAJ — 1 Kasım 2021 at 12:44

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI MEHMET SEKMEN: “ERZURUM, TARIM VE HAYVANCILIK SEKTÖRÜNDEKİ YATIRIMLARLA ŞAHA KALKTI”

Erzurum’daki tarım ve hayvancılık sektörü, Büyükşehir Belediyesi’nin ortaya koyduğu yatırım seferberliğiyle adeta zirveye ulaştı. Son 7 yılda gerçekleştirilen her bir yatırım bölge ve kent çiftçisine adeta can simidi oldu.   

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, başta tarım ve hayvancılık sektörü olmak üzere il genelinde yaptığı yatırımlarla Türkiye’deki mahalli idarelere adeta örnek oldu.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Şehrimizdeki tüm sektörlere imkânlarımız ölçüsünde katkıda bulunduk. Biz bu şehrin 50 yıllık 100 yıllık sorunlarını çözen yatırımlar yapıyoruz. Tarım ve hayvancılık sektöründe ortaya koyduğumuz kısa, orta ve uzun vadeli projelerle sektörel büyümede önemli ivmeler yakaladık. Bakınız her alanda olduğu gibi gölet yapımında Türkiye rekoru kırdık. 7 yılda toplam 400 gölet… Bu kolay bir rakam değil. Hedefimiz bu rakamı nasip olursa 3 yıl sonra 1000’e çıkarmak” dedi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Şehrimizde tarım ve hayvancılık sektörüne sunduğumuz katkılarla ilimizdeki çiftçilerimize adeta can simidi olduk” diye konuştu.

“KENTTE ET VE SÜT VERİMİ ARTTI”  

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, il genelinde yapılan göletlerin sektörel yansımasını şöyle ifade etti: “Erzurum, Türkiye’nin en fazla meraya sahip ikinci ilidir. Bizler ilk önce sektörün olmazsa olmazı olan meraların nasıl daha işler bir hale getirilebileceğini düşünerek gölet yapımına ağırlık verdik. Bilindiği gibi hayvancılık sektörü meraya dayalıdır. Bir Türkiye rekoru kırarak 400 gölet inşa ettik. Bugün gelinen noktada aldığımız istatistiklere de baktığımızda şehrimizdeki et ve süt verimi arttı. Su ihtiyacı hayvan sağlığı açısından çok önemlidir. Meralarımızdaki bitki çeşidi ve arıcılık faaliyetleri de göletlerle birlikte arttı. Bunda kuşkusuz il genelinde oluşturduğumuz göletlerin de büyük bir payı var. İnşallah bu sektörün gelişimi için çiftçilerimize destek için ne gerekiyorsa yapacağız. Yaz kış demeden her türlü arazi şartlarına rağmen gölet yapımına aralıksız devam edeceğiz.”

“DOĞU ANADOLU CANLI HAYVAN PAZARIMIZ AVRUPA’YA ÖRNEK OLDU”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, tarım ve hayvancılık sektöründe söz sahibi olan otoritelerden bile tam not alan Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı’nın, bölgede sektörel anlamda da lokomotif bir güç oluşturduğunu bildirdi.

Kapalı ve açık padoklardan karantina ahırına, hayvan otelinden müzayede salonuna, yönetim ofislerinden sosyal tesislere varıncaya kadar her türlü ihtiyacın düşünülerek tasarlandığı Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı’nın Türkiye’nin en önemli yatırımlarından biri olduğunu ifade eden Başkan Mehmet Sekmen, “Bu dev yatırımı görmek için ülke ve şehir dışından iş adamları Erzurum’a gelerek Doğu Anadolu Canlı Hayvan Pazarı’mızı yerinde inceliyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak, hayvancılığın gelişim kaydetmesi adına ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz. Biz bu yatırımı Erzurum’a kazandırırken, hayvancılık sektörümüzün yarınlarını da hesaba kattık” diye konuştu.

Erzurum Muhtarlar Dernek Başkanı Cemal Korkmaz, tarım ve hayvancılık alanında yapılan yatırımların kent ve bölge çiftçisine büyük katkılar sunduğunu ifade etti. Başkan Korkmaz, “Erzurum Büyükşehir Belediyemizin il genelinde yürüttüğü çalışmalar tabiri yerindeyse çiftçimize umut ışığı oldu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendi ve ekibini yürekten kutluyorum. Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi, Doğu Anadolu Canlı Hayvan Borsası, canlı hayvan pazarları, mobil ve modüler mezbahalar, hayvan gölgelikleri, hayvan ve tarımsal sulamayı esas alan göletler, arıcılık, embriyo transfer merkezi, damızlık dana üretim merkezi ve daha sayamadığım daha birçok yatırımla Erzurum bu sektörde de adeta şaha kalktı” kaydını düştü.

Başkan Korkmaz, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in yerel yönetimde bir marka isim olduğunu kaydetti. Erzurum Muhtarlar Dernek Başkanı Cemal Korkmaz, “Sayın Cumhurbaşkanımız ile yıl içerisinde yaptığımız görüşmelerde de Sayın Başkanımız ile ilgili duyduğumuz memnuniyeti kendisine ifade ediyoruz. Şehrimizdeki tüm muhtarlarımız kendisinden bir gül kadar incinmemiştir. Biz razıyız, Rabbim razı olsun. Başkanımızın kapısını ne zaman çalsak anında isteklerimiz yerine getiriliyor. Mehmet Sekmen ismi yerel yönetimlerde de bir markadır. Başkanımız sayesinde köylerimiz daha da güzelleşti. Köylerimiz, yollarımızla, alt ve üstyapı hizmetleriyle, taziye evi ve köy konaklarıyla, camilerimizin bakım ve onarımıyla ve daha birçok yatırımla adeta modern bir hüviyete kavuştu” dedi.