RÖPORTAJ — 1 Kasım 2021 at 12:19

MEDLINE GENEL MÜDÜRÜ R. BAŞAR EZER: “LİDERLİĞİMİZİ TEKNOLOJİ YATIRIMLARIYLA PEKİŞTİRECEĞİZ”

Acil sağlık sektöründe geçmişte olduğu gibi bugün de lider olduklarını dile getiren Medline Genel Müdürü Başar Ezer, bundan sonra da teknolojiye yapacakları yeni yatırımlarla bu liderliği uzun yıllar daha sürdüreceklerini dile getirdi.

Acil ve Mobil Sağlık hizmetleri pandemi sürecinde artan taleple birlikte daha da önemli hale geldi. Ancak bu alanda özel sektörde yetkinliğe sahip, yüksek nitelikte hizmet sunan firmaların sayısı çok az. Acil sağlık sektöründe 26 yıllık geçmişiyle tartışmasız önder konumda olan Medline’ın gelişim sürecini, bugün verdiği hizmetleri ve gelecek hedeflerini Medline Genel Müdürü Başar Ezer ile konuştuk. 

Medline’ın kuruluşundan bugüne ilerleyişini kısaca anlatabilir misiniz?

Acil sağlık hizmetine bütünlük anlayışı içinde yaklaşarak, hizmet kalitesi ve donanımı ile marka olan Medline, Türkiye’nin ilk özel mobil sağlık hizmetleri sunan firmasıdır. Kurulduğu 1995 yılından itibaren hastane öncesi acil sağlık hizmetlerini üstlenen Medline, 2009’un ikinci yarısından itibaren sadece acil sağlık alanında değil, hastane hizmetleri dışında kalan, kişinin evde ya da işyerinde ihtiyacı olan sağlık hizmetlerinin yerinde sunulduğu “mobil sağlık” ve “acil durum” ihtiyaçlarını da karşılamaya yönelik çeşitli hizmetleri vermek üzere yapısını yenilemiştir. Esas Holding şirketi olan Medline, 365 gün 24 saat Telefon ile Tıbbi Danışmanlık, Doktorlu Kara Ambulansı, Revir ve Sabit Nokta Sağlık Hizmetleri, Evde Sağlık Hizmetleri ve Bireysel Hizmet Paketleri (eve doktor, eve hemşire, evde ya da işyerinde tetkik, checkup, medikal malzeme/tıbbi cihaz tedarik edilmesi), Hava Ambulansı Organizasyonu hizmetlerini vermektedir.

Her biri 9 saat yoğun bakım koşullarını sağlayabilecek donanıma sahip ambulanslarımız; doktor, anestezi teknikeri ve ilk yardım eğitimi almış sürücüden oluşan 3 kişilik özel ve deneyimli ekibi ile dünya standartlarında hizmet vermektedir. Ambulans ekiplerimizde doktorlarımızın görev almasının vermiş olduğu güç ve güvenle istatistiki olarak müdahale ettiğimiz her 10 vakanın 4’ünü olay yerinde tedavi edebilmekteyiz. 

Mobil sağlık alanında baktığımızda birden fazla oyuncu görüyoruz. Ancak bu oyuncuların yetkin ekiple, kurumsal bir yapıyla hizmet verip vermediği noktasında soru işaretleri de yok değil. Buradan hareketle içinde bulunduğunuz sektörü değerlendirebilir misiniz?

Medline olarak, bağlı olduğumuz regülasyonlar / ilgili yönetmelikler çerçevesinde ve Sağlık Bakanlığı’nın denetiminde dünya standartlarında hizmet vermekteyiz. Biz tüm yasal ve teknik zorunlulukları yerine getiren, bu standartları sağlamanın getirdiği maliyetlerden her koşulda taviz vermeyen köklü bir firmayız. Medline olarak, gerek insan gücüne, gerek teknik donanıma gerekse teknolojiye yatırım yapmaktan asla vazgeçmiyoruz.

Doktoru olmayan ambulanslar var artık. Peki, bu konuda bir yasal zorunluluk yok mu?

2012 Öncesinde kırmızı şeritli ambulanslarda en az 1 doktor görev almaktaydı. Nisan 2012 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ile kırmızı şeritli ambulanslarda doktor yerine paramedik görev yapabilir şeklinde bir iyileştirme yapıldı. Bizim kırmızı şerit ambulanslarımızda 1 Doktor, 1 Paramedik / ATT ve ilk yardım eğitimi almış 1 sürücü görev yapmaktadır.

Söz konusu karar acil sağlık hizmetleri alanında hizmet sunan firmalar arasında merdiven altı olarak tabir edilebilecek firmaların sayısının artmasına neden olmadı mı? Bu bağlamda nasıl bir rekabet içinde ve kapsamda çalışıyorsunuz şu anda?

Açıkçası çok fazla rekabet yaşadığımızı söyleyemeyiz. Çünkü bizim verdiğimiz nitelikte hizmet sunan pek fazla şirket ne yazık ki yok. Biz kurumsal ve bireysel olmak üzere hizmetlerimizi ikiye ayırıyoruz. Kurumsalda; firmaların ihtiyaç ve taleplerine göre onlara özel çözümler sağlıyoruz. AVM, plaza vs gibi iş yerlerinde revir kurgusu ya da ambulans noktasıyla birlikte sağlık personeli tedarik edebildiğimiz gibi bankaların, sigorta şirketlerinin veya büyük firmaların segmente ettikleri müşterilerine, bayilerine acil sağlık hizmeti üyeliği hediye etmelerini sağlıyoruz. Bu kişiler yaşayabilecekleri herhangi bir acil durumda Medline’ı arıyor, en kısa sürede acil yardım hizmeti almalarını sağlıyoruz.  Bu bireyselde de böyle işliyor. Ayrıca, bireyselde farklı hizmet paketlerimiz var. Bireysel üyelerimiz, acil sağlık hizmetlerimizin yanında evde doktor ziyareti, evde ya da iş yerinde tetkik hizmeti, anlaşmalı kurumlarımızda geçerli checkup hizmetlerinden faydalanabilmektedir. Bireyselde yaklaşık 25 bin üyemiz bulunmaktadır.

Peki, Medline bütün Türkiye’ye hitap eden bir yapıya sahip mi?

Medline olarak 2,5 Milyonun üzerinde üyeye hizmet taahhüdümüz bulunmaktadır. Üyelerimize, Tüm Türkiye’ de ve KKTC’ de hizmet verebilmekteyiz. Üyelerimizin acil durumlarda 444 12 12 alarm merkezimizi araması yeterli.    

Bugün hayatımızın her alanında dijitalleşmeyi konuşuyoruz. Bu konuda Medline olarak neler yapıyorsunuz?

Yaklaşık beş yıl önce hayata geçirdiğimiz “Medline Acil” mobil uygulaması, kişinin acil durum ihtiyacında bir tuşa basıldığında derhal bulunduğu lokasyona acil yardım ambulansı ve acil sağlık ekibimizin yönlendirilmesi üzerine kuruluydu.  Mobil uygulamamızı, kişilerin mobil sağlık ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, hayat kalitelerini arttıracak bütünleşik bir yapıya dönüşmesi için geliştirilmesine hız verdik. İlk adım olarak, mobil uygulamamız ve web sitemiz üzerinden 7/24 görüntülü tıbbi danışmanlık hizmetlerini çok kısa süre içinde hayata geçiriyoruz. Şu an yeni geliştirdiğimiz bu sistemi test aşamasındayız. Üyelerimiz bir linke/tuşa tıkladığında, kendilerini bir sağlık personelimiz görüntülü olarak karşılayarak destek olacak. Ayrıca kişilerin kendi tansiyon, şeker ölçüm cihazlarıyla manuel ölçümlerini girdiği dijital hizmetimizi, yeni cihazların desteği ile otomatik olarak ölçümün gerçekleştiği anda eş zamanlı olarak alarm merkezi doktorlarımızın önüne düşeceği ve daha detaylı takip edilerek veri tabanımıza kaydedileceği, kullanıcının dilediği zaman kendi doktorlarına ya da istediği sağlık kuruluşuna gösterebileceği hale getiriyoruz. 

Hastanın hastaneye ulaştırılmasında nasıl koordinasyon sağlıyorsunuz?

Biz buna medikal bilgi köprüsü diyoruz. Hasta, hasta yakını, hastane ve ambulans ekibi arasında koordinasyon kuruluyor. Hastanın durumuna göre, önce kendisi sonra yakınıyla iletişim kurarak hangi sağlık kuruluşuna ulaştırabileceğimizi sorguluyoruz. Çünkü hastanın özel bir sağlık kuruluşuyla anlaşması olabiliyor. Alarm merkezindeki arkadaşlarımız ilgili hastaneyi gerekli hazırlıkları yapması için hemen bilgilendiriyor. Hiçbir bilgi alamazsak en yakın, en uygun sağlık kuruluşuna hastamızın naklini gerçekleştiriyoruz. Acil durumlarda devlet-özel ayrımı yapmıyoruz, klinik olarak uygun ise hastamızın istediği yataklı tedavi kurumuna transferini yapıyoruz. 

Mobil sağlık hizmetleri özel uzmanlık ve yetkinlik isteyen bir alan. Bu alana hitap eden eğitim kurumlarının ve programlarının yetkinliği konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Biz yeni mezun arkadaşlarımızı işe aldığımızda önce onlara kendi içimizde eğitim veriyoruz. Bu eğitimler uzun süreli ve çok yönlü oluyor. Ondan sonra da sahada yardımcı personel olarak işe başlatıyoruz. Hasta görmeye başlıyorlar. Tecrübe sahibi olup gerçekten hastaya müdahale edebilir hale geldikten sonra onlarla çalışmaya devam ediyoruz. İşe alımlarda birçok kriterimiz ve yeterlilik koşulumuz var. 

Peki, pandemi sürecini nasıl yaşıyorsunuz?

Pandemi sürecinde acil sağlık ya da kişilerin talep ettiği lokasyona götürülen mobil sağlık hizmetleri kısmında Medline olarak, yataklı kurumlardan taburcu sonrası taşıma hizmetlerimizde, kişilerin ev, iş yeri ya da yazlık adreslerine doktor, hemşire, hasta bakıcı gibi sağlık personeli desteği sunulmasında, mobil yerinde görüntüleme hizmetleri ve yerinde kan alımı hizmetlerinin organizasyonunda ciddi artışlar olduğunu gözlemledik. Özellikle kişilerin sağlık kuruluşlarına gitmeye çekindiği bu günlerde, Telefonla Tıbbi Danışmanlık hizmetimizin kullanımında gözle görülür bir artış olduğunu söyleyebiliriz. 

Genel olarak 2021 Medline özelinde yılın son çeyreğine kadar nasıl bir yıl oldu? 2022 hedefleriniz ve planlarınız için neler söyleyebilirsiniz?

2021 yılının gerçekten de planlamalar düzeyinde geçtiğini söyleyebilirim. Çünkü geçen senenin tecrübesine uygun hareket ettik. 2022’nin de farklı uygulamalarla ve hayata geçireceğimiz teknolojilerle çok daha iyi geçeceğini düşünüyoruz. Çünkü sağlık bundan sonra çok daha ön planda olacak hepimiz için. Sadece Türkiye’de, Medline özelinde değil, global olarak da çok önemli hale gelecek. Biz de bunun en büyük parçalarından biri olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.